Inlägg från: Anonym (Vanligt) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Vanligt)

    Ojämna hjärtslag, barn

    Oregelbunden hjärtrytm (medicinskt kallat sinusarytmi) är extremt vanligt på barn och helt ofarligt. Det innebär att hjärtfrekvensen varierar med andningen, särskilt när man är avslappnad.

    Nu vet jag ju inte om det var just det läkaren reagerade på, alla barnläkare borde iaf ha koll på att det är normalt och ofarligt. Men här i Sverige har det hänt att läkare på VC hetsat upp sig över sånt i onödan.

    Lite ovanligare på barn är extraslag (finns även på vuxna) men även det är i princip aldrig farligt om man inte har jättemånga.

    Inget av ovanstående är anledning till att man svimmar.

    Saker som är vanligt på vuxna, tex förmaksflimmer, är extremt ovanligt på friska barn och det hade läkaren sett på EKG.

    Utan att veta är det tyvärr svårt att ge ett tydligare svar.

  • Anonym (Vanligt)
    sondika skrev 2017-09-25 19:10:20 följande:

    Å, stort tack!

    Blir lugnare! Läkaren sa ju att det "troligen inte är farligt"... samtidigt ville han ju kolla upp det igen.

    Om det endast är ojämna hjärtslag man hör, brukar man då gå vidare med det i Sverige?


    Det beror på. Låter det som en sinusarytmi och ser ut så på EKG så går man absolut inte vidare. Inte vid enstaka extraslag heller. Ev vid mycket extraslag så kan man vilja ha en koll av en specialist.
  • Anonym (Vanligt)

    Om du kan höra/känna det själv så är det förmodligen sinusarytmi. Har träffat otal oroliga föräldrar som upptäckt att barnets hjärta slår oregelbundet när man myst vid nattning o dyl.

    Lycka till!

Svar på tråden Ojämna hjärtslag, barn