Min väg till plus!
Hej! Jag har skrivit i trådar här på FL och fått bra hjälp - men ville nu göra en egen tråd med hur det gått. Det hela började med att jag och maken var på semester, när min mens var en dag sen (bim+1) tog vi test som visade ett svagt, svagt streck.. Jag hade även en molande värk/känsla i höger äggstock, var mycket trött. Då vi prickat in senaste ÄL perfekt blev vi såklart glada. Lyckan blev dock kortvarig då följande två dagar.. Så var det helt negativa test.
När vi var inne på bim+5 kom strecket tillbaka men grått, tunt och såg inte ut att bli starkare. Jag misstänkte tidigt missfall - och efter många råd här på FL, var det många som misstänkte samma sak. Jag satt och gjorde mig redo för blödning, mådde uruselt och slutade testa eftersom de negativa testen gjorde en så brutalt ledsen. (Usch varför är man så lättpåverkad av skiten?)
..Men vi hade fel! I Fredags (bim+15) tog jag ett till test, mest eftersom jag inte haft någon blödning, och mådde dåligt. Hade en hel del stickor kvar.. Hade bokat tid för blodprov denna vecka, men ja.. Ville väl testa, fanns ju lite hopp.. Och där kom strecket igen, men med tydligare färg! I helgen, testoman som man är.. Har jag tagit flera tester av olika märken, morgon, dag och kväll (och ibland natt, herregud..) Och strecket visar sig bara starkare. Avslutade med ett CB digitalt som visade "Gravid". Kroppen har även bara på några dagar visat tydligare symptom (känsligare/större bröst, mat smakar konstigt etc..) Lyckan är total!
Nu hoppas jag verkligen detta lilla frö vill stanna hos oss..
Och jag hoppas att om någon annan sitter i samma sits som jag, kanske får lite stöd av min tråd. Man tror att man ska plussa mycket tidigare, speciellt då jag haft vänner som plussat redan innan beräknad bim! Nu när jag efter många plus (Plånboken har lidit..) hittade jag info om hur vissa kvinnor producerar hormonet i lägre halter/långsammare och att det då kan bli såhär knasigt. Om jag bara hittat den infon tidigare..
CB visade 1-2, fastän jag enligt beräkningar borde ligga på vecka 8. Men tror det är pga låg hormonhalt i kroppen samt att jag inte kunde vänta och tog testet mitt på dagen..
Teststicka från Testlagret.
Lloyds Apotek - inte ett test jag rekommenderar. Detta är det jag fick starkast på, när de från testlagret, CB, graviditetskollen visade mycket starkare. Lite tips till er som har dom!
Stor kram till er alla! Och en stor megakram till alla er som kämpar.