Inlägg från: Rumpkulla |Visa alla inlägg
  • Rumpkulla

    Lämpligt pris för plats i lösdrift?

    Har fått erbjudande om plats i lösdrift till min ponny. Har honom stående i ett annat stall nu men det fungerar inte bra att ha honom där så jag söker ny plats.

    Det jag fått erbjudande om är alltså plats i lösdrift. 2 ston till sällskap. Mindre sandad rasthage finns med "ligghall" i lada, samt en hage på 4 hektar med mindre ligghall.

    Hö och foderhalm ingår. Övrigt bekostas av mig. Får ansvar över utfodring 4 ggr i veckan, ägaren vill gärna ha hjälp att rida och sköta sina hästar när tiden är knapp (oklart hur ofta).

    Mockar i sandhagen när jag är där oavsett hur många gånger i veckan.

    Mindre grusad paddock finns, dock ingen belysning att tala om alls på gården så skötsel i mörker kan bli knepigt.

    Ca 5 km till ridhus. Dock har jag anläggningskort på ett annat ställe dit det är nästan 3 mil från gården där lösdriften finns.

    Fina ridvägar i anslutning till gården.

    Småstad, landsbygd.

    Frågade om pris men hon sa att jag gärna fick meddela vad jag tyckte att det var värt. Så vad tror ni?

Svar på tråden Lämpligt pris för plats i lösdrift?