Inlägg från: Anonym (gör om gör rätt) |Visa alla inlägg
  • Anonym (gör om gör rätt)

    Jobba för 8 kronor i timmen?

    Anonym (anonym) skrev 2017-10-14 17:19:03 följande:
    De flesta kommuner anstränger sig för att få riktiga arbetsuppgifter till den dagliga verksamheten för att det ska vara stimulerande och inte bara umgänge, tanken är ju att individen ska vara inom denna verksamhet ända fram till ålderspension precis som om den hade varit ute i arbetslivet.
    Fel. 
    Det är vad som kommuniceras utåt men tanken är att spara skattepengar åt kommunen. Du förstår. Alla skattesänkningar måste betalas någonstans och den största kostnaden betalas av arbetslösa.

    Den som har den minsta insyn i kommunal och statlig regi vet att de flesta okvalificerade jobben har ersatts av olika former av "praktik", "arbetsträning" etc. Kontentan är att riktiga jobb med riktig löns om givit riktig skatt nu förvandlats till statligt finansierad som genererar noll kronor i skatt.
    Anonym (anonym) skrev 2017-10-14 17:35:57 följande:
    Nu är ju inte dessa arbeten lönsamma utan med tur så täcks kostnaderna för handledare osv av det som produceras, i Ts fall så handlar det om försäljning av producerade bakverk så där är det troligen så att det är kostnaderna för ingredienser som ska täckas av försäljning och att det görs istället för att till cafeterian köpa in färdiga produkter.
    Fel även här. Det är vad som kommuniceras utåt men det är endast en mycket liten bild du ger av en gigantiskt stor apparat. Som helhet är det otroligt lönsamt.

    Ställ dig frågan varför kommunjurister slutar på löpande band.
    Svaret är rätt skrämmande: för att de har ett samvete och berörs illa av hur kommunerna använder jurister för att mörklägga stora delar av verksamheten.

    Om du inte inser sambandet kan jag förklara att genom olika avtal så beläggs medarbetare med munkavel.
    Som jag sa, ditt anförande om att verksamheten inte är lönsam är bara en extremt snäv infallsvinkel. Ställ dig frågan varför nästan all okvalificerade jobb har förvandlats till praktikplatser och varför all kommunal verksamhet ska vara lönsam? Det kostar att driva en kommun och det ska aldrig vara lönsamt som ett företag. Parker måste skötas, soptunnor måste tömmas. Varför ska du ha detta till att vara lönsamt?
    Hur många parkarbetare med riktig lön har du i din kommun? I min finns det exakt tio. Alla är chefer. De vhefar över parkarbetarna som... TADA... är praktikanter med NOLL kronor i lön. För 10 år sedan hade de LÖN och betalade skatt....

    Idag är det inte helt ovanligt att folk blir arbtslösa då kommunerna drar ner på verksamheten. Samma personer kan sen återkomma till sina gamla jobb med samma arbetsuppgifter. Som praktikanter och noll i lön. Vet du vad det fiffiga är? Att om personen vägrar pga det orimliga i systemet kommer denna person att straffas med att inte få någon ersättning alls från något håll. Varken fkassa, akkassa eller soc eftersom personen påstås inte medverka till att göra sig själv anställningsbar.
  • Anonym (gör om gör rätt)
    Anonym (Hanna) skrev 2017-10-14 18:46:09 följande:
    För det första så är det 9000 kr plus åtta kronor per timme. Ditt krav är alltså minst 1.5 timme per dag i ett skolcafé. Då jag arbetar på en skola, så har jag lite koll på vad ett skolcafé innebär och det är långt ifrån ett "vanligt" café, förstås lite beroende på hur stor skolan är, men där jag arbetar så är skolcaféet mer eller mindre "dött" de timmar när eleverna har lektioner (alltså stor del under dagen) och då de inte har hur mycket pengar som helst att fika för, så blir det inte särskilt många besök där, däremot så hänger de en del utanför. utan att fika alltså.

    Det erbjudande du fått handlar om att ge dig en möjlighet att själv lite grann styra över din inkomst, utan att bli klassad som frisk och få sänkt bostadstillägg.
    Fel.
    9000 kommer från staten. Och har inet med ersättning för arete att göra.

    Kommunen betalar 8kr/timme för jobb. Det räknas som slavlön eller slavliknade förhållande och är förbjudet.
  • Anonym (gör om gör rätt)
    Anonym (anonym) skrev 2017-10-14 18:51:06 följande:
    Nu pratar du om annan verksamhet som exempelvis skyddade verkstäder och kommunens arbetsplatser som återbruk osv, daglig verksamhet som vänder sig till de som finns inom LSS.
    Praktikplatser som inte är praktik arbetsträning på diverse ställen har inget med de som finns inom LSS rftersom de inte måste delta för att få ersättning utan erbjuds deltagande för att ha något att göra
    Nej.
    Åter måste du göra om och göra rätt. Börja med att läsa det jag skriver och inte det du vill läsa.
    Men bara för dig förklarar jag extra tydligt: jag pratar om helt vanlig kommunal verksamhet. Var du läser skyyddad verksamhet är ett stort mysterium.
  • Anonym (gör om gör rätt)
    Anonym (Hanna) skrev 2017-10-14 19:05:10 följande:
    Låter konstigt, för kommunen borde tillämpa Kollektivavtal. Har nämligen en kompis med precis detta upplägg som TS beskriver och de där kronorna per timme ska inte direkt ses som lön, utan tillägg till de övriga ersättningarna, men det är väl enklast att kalla det för lön. Min bror som är gravt funktionsnedsatt har också haft samma upplägg genom LSS då han "arbetar" heltid på ett dagcenter med snickerier och det ska absolut inte ses som att kommunen ger lön, utan vara en sporre för att få honom till dagverksamhet där han kan interagera med andra, samtidigt som han får en extra slant att leva på.
    Det finns inga kollektivavtal för praktikanter. Det heter ersättning helt enkelt för om det skulle heta lön vore det direkt olagligt.
  • Anonym (gör om gör rätt)
    Anonym (anonym) skrev 2017-10-14 19:05:22 följande:
    Nej det räknas som fickpengar för att kunna betala för exempelvis fika under dagen, det är också samma summa om det är riktiga arbetsuppgifter som om det är skapande verksamhet som keramik eller annat hobbybetonat
    Du har inte gjort om och gjort rätt.
    Att du blandar in hobby i ditt resonemang är bara pinsamt då det visar hur otroligt lite du vet men låtsas som att du har koll. Pinsamt som sagt.
  • Anonym (gör om gör rätt)
    Anonym (anonym) skrev 2017-10-14 19:43:51 följande:
    Ts talar om daglig verksamhet och där ges ingen lön eftersom det inte är ett arbete däremot ger de flesta kommuner en liten ersättning oavsett om det är riktiga arbetsuppgifter som i det här fallet att baka och sköta ett skolcafé, om det är skapande verksamhet där det görs saker som säljs eller bara som den enskilde själv tar hem eller om det är odling av grönsaker som används till gemensamma måltider eller säljs på torget.

    Daglig verksamhet är bara till för de som ingår i LSS och där kan inte långtidsarbetslösa, arbetstränande sjukskrivna eller de med försörjningsstöd delta.
    Ja och det är precis det jag skrivit om. Att kommuner gör om helt vanliga jobb till platser som helt saknar lön. Sen kallar det de för olika saker. Vissa platser vigs till LSS, andra inte.

    Du tror att det inte handlar om vanliga arbeten bara för att du inte vill, för att sanningen blir rätt obekväm...
  • Anonym (gör om gör rätt)
    Alexi skrev 2017-10-14 20:48:18 följande:
    Snacka om att många i den här tråden inte förstår förutsättningarna. TS har sjukersättning, för att få det ska man ha en stadigvarande helt nedsatt arbetsförmåga. Dvs man bedöms inte kunna klara av minsta typ av arbete som är normalt förekommande på arbetsmarknaden, inte ens tio timmar i veckan.

    TS har också autism och det faller inom LSS och ger rätt till viss typ av stöd. Stöd, inte rehabilitering alltså. Dessa insatser syftar till att höja livskvaliteten, inte leda till arbete.

    Oerhört många i den gruppen som faller inom LSS skulle lätt bli isolerade om de inte erbjöds insatser. Alltså är daglig verksamhet fantastiskt och många trivs jättebra med det. Men det är helt irrelevant att prata om att ersättningen är oskälig osv, eftersom det helt enkelt kan ses som helt ideellt arbete. Dvs något man gör för att man vill och man tycker det är roligt och givande. Man är fullt fri att tacka nej om man vill.

    Men sluta påstå att TS blir utnyttjad till den låga ersättningen osv, då har man inte fattat vad det går ut på.
    Det är på intet sätt irrelevant att prata om ersättning då många av dessa pysselsättningar har varit fullt normala arbeten med full normal lön som ger full normal skatt till staten.
    Det här är bara ett sätt för kommunerna att tjäna pengar - genom att vägra betala ut lön.

    Så förklara då varför det här var arbeten för 10 år sedan men inte idag. Förklara varför inte även människor med funktionsnedsättning ska kunna få en lön.


  • Anonym (gör om gör rätt)
    Anonym (anonym) skrev 2017-10-14 20:16:38 följande:
    Nej det är inga vanliga arbeten som görs om till LSS eftersom dessa ställen vänder sig till de med olika funktionshinder som utvecklingsstörning, downs syndrom, autism och andra funktionshindrade som har aktivitetsersättning från FK som aldrig kommer att omprövas eftersom personen aldrig kommer att arbeta.

    Daglig verksamhet är inte detsamma som sysselsättning som arbetslösa tvingas till för att få sin ersättning från A-kassa, FK eller i form av försörjningsstöd, inom det som arbetslösa tvingas till finns det däremot gratisarbetande som borde fått lön för det är riktiga arbeten som kallas för praktik, arbetsträning osv
    Jodå. Läs det jag skrivit innan du kommenterar mera dumt om vad du tror men de facto inte vet.
    Läs och begrunda oc ta sen reda på hur det ser ut i din kommun idag och hur det var för 10år sedan.
Svar på tråden Jobba för 8 kronor i timmen?