Pappaknut1985 skrev 2017-11-08 12:37:28 följande:
Varför är vissa emot att man kanske vill sova utan barnet i ens säng?
jag har ett barn på 5 år och har ALDRIG haft hen i sängen. Barnet sov hela nätterna och vilade i barnvagnen på dagarna första 1 året sen blev det eget rum och då flyttades spjälsängen dit. Var inga problem där heller utan sov hela nätterna och gör det än idag.
Vet andra som har barn i 4-5 års ålder som fortfarande sover i mamma och pappas säng för att dom inte kan sova själva. Inte så konstigt heller när man vänjer dem vid det från början. Vårt barn tog aldrig skada av att inte sova med oss och sover som en gris idag. Prövat dammsuga hens rum medan sovandet är igång. Fick en blick som att "vad gör du riktigt?" somnade om och sov genom natten utan bekymmer.
Det jag skulle föreslå är bara ett jävlar anamma och vaknar barnet, ja då är det bara att hänvisa till sängen igen och när dom väl somnat om. gå och lägg dig igen. Inom en snar framtid så sover barnet gott i egen säng och som jag uppfattade det, i eget rum.
Barn är olika. Mitt ena barn har varit helt ok med att sova själv från början, han vill inte ens sova i vår säng. Försökte få honom att göra det när vi renoverade hans rum, han blev jättearg och ville sova i sitt rum. Mitt andra barn älskade att sova hos oss, men nu när han är större klarar han att somna själv fastän vi samsov i 3 år.
Ibland klaffar det med de vuxnas önskan och ibland inte. Ni vill inte sova med barnet och barnet vill inte sova med er, toppen! Jag älskar att sova jämte mina barn, den ena vill, den andra vill inte :) Barn är olika, vuxna är olika.