Inlägg från: Meenos |Visa alla inlägg
  • Meenos

    Hen / Han / Hon

    Ni som säger Hen, Varför gör ni det ? 


     


    Är inte människor som vill kalla sig hen en mycket mindre majoritet än de som anser sig själva vara Han / Hon. men endå så känns det som att man ska använda hen så att "ingen" tar illa upp ?

    Hen för mig är antingen ett sätt att:


    1: Förklara att någon inte har ett kön
    2: Attt man inte vet om man vill bli kallad man / Kvinna /han / Hon. 
    3  Om man talar om en levande kykling-Hona på engelska.


    Själv skulle jag ta illa upp om något skrev hen om mig i tex tidning eller något liknande. Jag är inte osäker på vad eller vem jag är. Jag är en 27 årig man med manligt kön och om någon skulle säga hen om mig så låter det för mig som att jag antingen inte vet vad jag har eller är för kön eller att jag är könsneutral men så är ju inte fallet. 

    Så om det är väldigt få människor som ser sig själva som Hen, oavsätt varför så varför vill man då använda det på en så stor skala oavsätt om män eller kvinnor tar illa upp för att de anser sig själva vara utanför den kategorin. 

  • Svar på tråden Hen / Han / Hon
  • Meenos

    nej men jag frågar ju längst upp i tråden varför människor använder det ordet och det är ju det jag vill ha svar på.


     


    jag använder inte ordet. Gjorde endast ett undantag nu för att fråga om det

  • Meenos
    Tilja skrev 2017-11-13 21:24:13 följande:
    Men att man ska använda "han" och "man" om okänt kön eller när det gäller både män och kvinnor tycker du inte är något konstigt eller något som någon kan ta illa upp av?

     


    i storleksordning kan man säga detta om en individ eller flera individer


    "en person" 


    "flera personer" 

    "folk grupp"

    "massa personer"

    eller om man pratar om större folkgrupper så kan man ju säga 


    "örebros invånare"
    "stockholms invånare" 

    det har man gjort i åratal innan Hen kom in i bilden, det fanns inte under en längre tid o om det verkligen saknades ett ord hade de säkert kommit på något istället för individ, person, människ etc. 


    och om man nu skulle behöva ett nytt ord så är det så att Hen är inte ett nytt ord utan betyder ju "tjej höna" på engelska. det talar ju för hur icke neutralt det igentligen är. för det är ju mer tjej än kille om man tar alla betydelser av ordet. 

  • Meenos
    Tilja skrev 2017-11-13 21:24:13 följande:
    Men att man ska använda "han" och "man" om okänt kön eller när det gäller både män och kvinnor tycker du inte är något konstigt eller något som någon kan ta illa upp av?

    Nej, jag sa inte att man skulle säga "han" eller "man" om ett okänt kön. och det är klart jag inte kallar både män och kvinnor för "han" eller "man" Och jag sa aldrig att man skulle göra det heller. i så fall får du citera det jag skrivit och fråga utefter det jag skrev och inte i fall om du missuppfattat något.


     


    Om du tycker mitt svar låter konstigt så tycker jag din formulering eller frågeställning var lite svår att svara på. för jag vet inte exakt vad du menar men frågan och jag försökte svara första gången men blev nog ganska fel. och antagligen tycker du även detta svar är fel. men om det är så, så får du gärna formulera om frågan så får du självklart ett svar. 

  • Meenos
    Afterlife skrev 2017-11-15 08:45:03 följande:
    Nu är inte jag den du citerade men jag skulle vilja veta vad du föreslår att man använder som personligt pronomen i tredje person singular för en person där könet är okänt?
    Ex:
    "Flickan därborta, HON ser glad ut"
    "Pojken ska gå till affären, HAN ska handla"
    "Läkaren ska undersöka mig, undrar vad ??? hittar"

    Läkaren ska undersöka mig, undrar vad doktorn/läkaren hittar

    alltså när det till exempel är yrkes människor som brandkår / läkare / veterinär så kan man bara använda yrkes-rollen istället för kön eller könsneutralt. 


    när de kommer till privatpersoner så tycker jag man ska säga Människa, Individ/en, Personen/person. Men om man inte kan det så vet jag faktiskt inte vad man ska säga, men jag säger hellre Han eller hon istället för Hen. och om det då skulle vara någon vid det tillfället som tar illa upp så kommer jag be om ursäkt såklart. 

    Och jag vet inte varför hen stör mig så mycket men jag blir bara frustrerad när jag hör det. och jag kan inte hjälpa det, det känns bara konstigt och onormalt för mig. och jag är inte direkt gammal utan är född 90 så är av den yngre generationen. Har dock bara lite andra synpunkter på vissa saker. 

Svar på tråden Hen / Han / Hon