• Anonym (Ts)

    Varför beter ni er som svin?

    Träffade en kille från tinder för två veckor sen. Först skulle vi ses igen förra veckan men då kunde han inte och sen skulle vi ses i fredags eller idag. På dejten sa han att han hatar att prata i telefon så jag antog det var därför han hörde av sig så sällan. Men kag sa till honom att höra av sig r han kunde (enl honom fredag eller söndag) och tror ni han hörde av sig idag? Nej inte ett ord trots att han varit online.

    Därför tog jag bort honom från fb. (Jag har ej tinder lämgre). Men varför beter sig män såhär? Varför säga att man vill ses när man inte vill det? Är han feg eller vad? Jag har varit tydlig med att jag inte är intresserad av spel. Mina vänner säger att jag som tjej måste ta hand om och styra upp om jag vill ha en kille men jag vill ju inte bli patetisk och tjata på en kille som i min mening inte är intresserad?

    Det här är dessutom kille nr 2 av 20

    Jag dejtat där jag blivit intresserad och känt att det funnits potential men även kille nr 2/20 som inte varit intresserad av mig. Vad har jag gjort för fel?

  • Svar på tråden Varför beter ni er som svin?
  • Anonym (Ts)

    Dejtade en kille som verkade jättesnäll - han berättade nyss att han hade barn. Är han också ett svin då?

  • Anonym (Ts)
    Anonym (Praise) skrev 2017-12-18 08:24:44 följande:
    Amen! Lyssna nu TS, jag kommer nyss från en dålig relation med en kvinna som hade borderline. Hon sårade mig något oerhört när det tog slut och jag är idag skadad av relationen. Istället för att sitta och fundera i termerna av "varför är alla kvinnor svin?" så har jag valt att rannsaka mig själv och funderar istället varför jag träffar just såna tjejer och varför alla tjejer jag träffat varit idioter? Varför träffar jag bara tjejer som medför problem? Varför har jag ett sånt dåligt omdöme?

    Rannsaka dig själv TS. Och jag säger inte det på ett elakt sätt utan jag menar snarare att du troligtvis kommer må mycket bättre om du gör det. Det gör jag iaf...
    Och hur gör du för att välja rätt då? Jag försöker välja rätt men det blir ju inte rätt. HUr ska jag göra? Jag förstår verkligen inte... Menjag arbetar gärna med mig själv!
  • Anonym (Ts)
    Anonym (?) skrev 2017-12-18 18:42:00 följande:
    Det där är väl inte att vara speciellt svinig? Ni träffades för två veckor sen. Ni är inte skyldiga varandra något. 
    Förstår man inte det blir det givetvis jobbigt att nätdejta. 

    Det var för tidigt att avgöra om han inte var intresserad eller inte. han upplever nog det som att du var svimning som plötsligt bara tog bort honom utan en förklaring. Fundera på den, du. 

    Dessutom kan du inte säga att "män är såna". Jag har mött många fina män via nätet. 2 av 20? du menar att det funnits 18 av 20 som betett sig så som du vill? Då kan du faktiskt lägga ner din klagolåt. 
    JO jag tog bort av en anledning - om vi är överens om att han ska höra av sig när vi ska ses (vi bestämmer dag) och han inte ens klarar av att skriva till mig den dagen vi bestämt? Jag anser definitivt att det är anledning nog. Och han förhalade att ses 2 veckor. Ingen stake.
  • Anonym (Ts)
    Anonym (maybe) skrev 2017-12-19 08:36:02 följande:

    Han är inte nödvändigtvis ett svin. Hans beteende kan lika gärna bero på att han inte var så intresserad som du önskade att han var eller oturliga omständigheter.

    När jag "nätdejtade" (jag sökte egentligen inte utan spelade ett spel online där man möter många nya människor) så flörtade jag bara med killar där det klickade direkt i samtalet. Alltså att båda var så underhållna av samtalet att man vid första kontakten suttit uppe halva natten och skrivit med varandra. Då hade ingen av oss lust att hålla på och vänta ut varandra utan man skrev igen så fort man hade chansen. Vissa av de blev det aldrig något med eftersom man insåg att avståndet var för långt, men jag gifte mig tillslut med den sista.

    Så mitt tips är att du endast ägnar tid åt folk som genast verkar intresserade och inte är rädda för att visa det.


    Det jag menar är att han skrev att han ville ses och gav förslag på dag och ger alka signaler på att han var intresserad (förutom att skriva mycket)
  • Anonym (Ts)
    Anonym (?!) skrev 2017-12-19 16:36:12 följande:

    Jag har varit singel i 7 år. Jag är attraktiv och det är helt självvalt.

    Den goda anledningen jag har är att jag kom ur en mycket destruktiv relation och helt enkelt ville fira livet och satsa på mig själv och min karriär.

    Så jag tar faktiskt illa vid mig att man ska ta det som "ett tecken" när jag berättar hur länge jag har varit singel.

    Jag är en bättre version av mig själv idag så det är ett tips, har man varit singel väldigt väldigt länge så kan det vara en stor fördel!

    Just saying...


    Intresserad av relation nu då? ;)
Svar på tråden Varför beter ni er som svin?