Inlägg från: Anonym (En klasskompis) |Visa alla inlägg
  • Anonym (En klasskompis)

    Det snålaste ni varit med om?

    En kompis som var med i "gänget" som vi bara umgicks med vid fester. Han var otroligt snål och under 5 års tid åt han aldrig med oss ute och han hellerköpte aldrig läsk eller godis! Vid fester kom han med import öl och köpte aldrig något ute.

    Sen en gång helt oväntat bokade vi en resa till Ayia Napa och han BETALADE!!!

    Men sen tyckte han det var dyrt för vi planerade festpaket och utflykter! Så han sket i det!????????????

  • Anonym (En klasskompis)

    Nu 10 år senare flyttade hsn nyligen ut från föräldrarna över 30 år gammal till en bostadsrätt. Vi misstänker att han har köpt den utan lån!

  • Anonym (En klasskompis)

    Sparsam!

    Men hela 20 årsåldern har han slösat bort.

    Nu är väl han den stora vinnaren av oss men man har bara ett liv också. Jag uppskattar en balans med att spara pengar, nöjen och upplevelser!

  • Anonym (En klasskompis)
    Stårschan skrev 2017-12-20 08:13:02 följande:

    Har han? Tycker han själv det? Utifrån vad du beskriver så har han ju ett kompisgäng att umgås med, och det är det inte alla som har. Och han valde ju att följa med utomlands, eller hur?


    Han valde att inte följa med för att det skulle kosta för mycket när vi planerade utflykter och fester!
  • Anonym (En klasskompis)

    Men han betalade ju resan först!

    Man ser väl om en person jobbar heltid och bor hemma i över 10 år efter studenten!

    Alla beteende och man kan väl äta ute någon gång eller köpa en liten sak till bion eller kanske köpa fika än att dricka vatten gratis

Svar på tråden Det snålaste ni varit med om?