Inlägg från: Emmpye |Visa alla inlägg
  • Emmpye

    Kub test

    Nipt är inte 100% det är väl 99 %. Du kan dessutom få veta kön på barnet om du vill.

    Nipt är blodprov på dig där man kan särskilja barnets blod ifrån ditt och på det sättet se om det finns sannolikhet för kromosomavvikelser. Det är inte lika säkert som ett fostervattensprov eller moderkaksprov. Det är dock 100% säkert att genomföra eftersom det bara är vanligt blodprov. Tror att fostervattensprov i nutid är ganska säkert också, och att de risker man ibland hör skräckhistorier om oftast hör till det förflutna. Men det är ju inte helt 100% riskfritt.

    Du har ett helt OK resultat på din Kub. Många har haft under 1:50 och tagit fostervattensprovet och det har visat sig att allt är normalt.

    Om du får ett OK svar på ett Nipt, kommer du fortfarande att undra om du kan lita på det resultatet precis som du nu tvivlar på ditt helt godkända resultat på Kub?? Om du då inte kan släppa det, så gå direkt på ett fostervattensprov, så att du kan gå vidare och lämna detta bakom dig.

    Istället för att tänka på vad dina vänner fick, tänk på att du ligger mer än dubbelt så långt ifrån de värden som gör att du behöver följa upp med ytterligare tester.

Svar på tråden Kub test