Inlägg från: Anonym (bibo) |Visa alla inlägg
  • Anonym (bibo)

    Utomlands

    Anonym (inte råd och för spontan) skrev 2017-12-28 21:42:34 följande:

    Det är främst mina behov att jag vill åka men sen att vi inte har råd hela familjen just nu. Sa till 12 åringen att dra ner på fritidsintressena eller vänta 1-1,5 år innan hen kan med men hen ville ha både och nu men det går inte. 

    Jag har dels en sjukdom som gör att jag har behov av en resa nu och sen är jag utmattad, 

    Antingen åker jag och sambon, har haft det jobbigt några år så skulle verkligen även där behöva komma iväg själva och se hur vi väljer och göra i framtiden.

    JAG har egentligen råd med en resa för oss allihopa men tar emot när onusbarnen inte kan jämka och hjälpa till här hemma och tänkte att dra ner på deras kostnader. Så sparar ett år och åker med dom senare..

    Vad är en budjet vecka? det bliggiaste jag sett är för 34000kr och det är det jag inte har råd med..


    Om ni har råd nu så åk alla och ta en ensam nästa gång istället tycker jag. En 12 åring är inte så stor. Taskigt att ta bort ett intresse om den haft det innan. Vad säger pappan om allt det här?
  • Anonym (bibo)
    tvillingmammaVastmanland skrev 2017-12-29 09:31:15 följande:

    Jag antar att du kommer att ta med era gemensamma små barn på resan?

    Men bonusbarnen få stanna hemma?

    Inte första gången jag hört detta på familjeliv.


    Står i tråden att ALLA barn ska vara hemma!
Svar på tråden Utomlands