Åderbråck
Någon som har erfarenhet av åderbråck i samband med graviditet och kan komma med lite råd?
Under min andra graviditet fick jag plötsligt åderbråck i ca v 16. Det kom som en chock, visste inte ens vad åderbråck var (jag är även väldigt smalt byggd, i princip på undervikt, så det handlar inte om extra kilon som ställer till det). Under graviditetens gång blev det ganska illa, iaf utseendemässigt. Stora grenverk på båda benen. Det gick tillbaka någorlunda efter graviditeten.
Nu är jag gravid med tredje, och har redan i vecka 8 börjat känna viss smärta och åderbråcken är synliga igen. Är inte det väldigt tidigt?
Vill gärna försöka göra vad jag kan för att åderbråcken inte ska bli alltför illa under resten av graviditeten, åtminstone smärtmässigt (benen är jag van att täcka numera). Tips och råd? Några extra bra stödstrumpor som rekommenderas?