Inlägg från: Annelie 76 |Visa alla inlägg
  • Annelie 76

    4mån smakportioner

    Ditt bar ska fortfarande äta främst bröstmjölk eller ersättning. Det andra är smakportioner dvs lite smakbitar, inte hela måltider. Låt barnet sitta med när du äter och smaka, antingen på det du äter eller på bebisgrejer. Småningom blir det mer men "food before one is just for fun" gäller alltid.

  • Annelie 76

    Börja med att doppa ditt finger i din egen mat och ge, kanske lite sås på en sked. Sen när det finns mer intresse och maten går åt rätt håll i munnen så ge litegrann av egen mat eller av barnmat. Spelar ingen roll om du ger 4-månadersburkar med en sak i taget eller matburkar som det står 6 månader på. Det är inget farligt i nåt av dem.

    Barn är redan inställda på att äta sött, det är vi alla. Sött är oftast inte giftigt och dessutom energirikt så vi är inpräglade att gilla det. Även barn som "aldrig" ätit sött kommer föredra söta saker. Men mat är det man ska äta och det är lika bra att vänja barnet vid det först.

Svar på tråden 4mån smakportioner