Inlägg från: Anonym (?) |Visa alla inlägg
  • Anonym (?)

    Låna ut pengar till pojkvännen

    Anonym (Vad) skrev 2018-01-17 12:31:08 följande:
    Han skär verkligen ner på allt... han har det jätte tufft just nu. /...han köper inget, snarare säljer. Han betalar bara sina utgifter. Och mat och bensin.
    Då kan han ju behöva se över sin ekonomi rejält och skära där det behövs.  Men har han insett det? Att vilja "låna" pengar till tävling tyder inte riktigt på det.
    Har man gemensam ekonomi är det gemensam syn och bedömningar av utgifter men har man separat så står man för sina egna utgifter. Som någon skrev, vad skulle han gjort om han varit singel? Det är gott och väl att vilja leva ihop med någon men det bör ju inte vara av ekonomiska skäl. Då är det faktiskt bättre att han flyttar hem till föräldrarna om nu ekonomin inte räcker till eget boende (varför??)

    Har du någon insyn i vad det är för utgifter han har? Varför överstiger de hans inkomster? Otur någon gång eller precis efter oväntad arbetslöshet eller liknande är en sak, men här tycks han ha satt i system att leva över sina tillgångar.

    Försök oavsett att inte ta på dig något samvete alls över hans ekonomi. Om han kommer med ett dröjande "jaa....då har jag väl inte råd med...." så kommer du med ett varken sorgset eller dömande "det har du nog rätt i", "det ser så ut" eller "nej, vad synd" och lämnar ämnet.
Svar på tråden Låna ut pengar till pojkvännen