Inlägg från: Jonnynilsson |Visa alla inlägg
  • Jonnynilsson

    Mannen är inte lika hård längre !

    Hej,

    Detta drabbade mig efter att jag fått blodtryckssänkande medicin. Jag försökte med penisringar och det hjälpte lite men det blev aldrig det där riktigt sköna utdragna samlaget som både jag och frugan tycker om. Jag slaknade mitt i samlaget om jag över huvud taget lyckades hålla stånd så länge så det blev samlag :(

    Men efter lite tjat från frugans sida tog jag upp det med min läkare (samma som skrev ut blodtrycksmedicinen) och han föreslog Sildenafil omedelbart.

    Herre jävlar va bra det blev. Vårt sexliv är nu tillbaka som det var på den gamla goda tiden med långa förspel och stenhård lem. Det fina är att effekten sitter i flera dar. Fungerar visserligen som bäst en stund efter intag men nu när jag tar ett halvt piller på lördagsmorgonen och andra halvan på söndag så är det inga problem att genomföra spontana samlag mitt i veckan.

    Så vänta inte, skicka gubben till läkaren omedelbart.

  • Jonnynilsson
    Anonym (50 years of grey) skrev 2018-01-23 21:56:00 följande:
    Själv har jag alltid haft väldigt lågt blodtryck (dock inte skadligt lågt) och det har alltid krävts att jag varit riktigt tänd för att det ska fungera hela vägen.  Men så testade jag nyligen Cialis generisk (beställde på nätet) fungerar kanon, men jag får huvudvärk i flera dagar, och när effekten börjar släppa efter tre dagar så får jag ont i ryggraden, från nacke till svanskota, men va fan, den står ju som aldrig förr, inte ens när jag var 20 stod den så. Ett läkarbesök kanske är att föredra istället för att beställa på nätet som jag gjorde.
    Jag har haft lågt blodtryck som ung men sedan helt normalt tills för ett par år sedan då det vid en kontroll var skadligt högt. (jag är 54 år). Visst hade även åldern börjat börjat så smått att visa sig i sängen. Men det var inget störande förrän jag började medicinera det höga blodtrycket. Sakta men säkert märktes hur blodgenomströmningen i snoppen minskade. Till slut var även morgonståndet borta och då är det illa enligt mig :)

    En del här försöker vältra över problemet på kvinnan genom att komma med råd om att sexa till det och vara mer kinky med analsex och allt möjligt. Varför då? Varför skall partnern bli problemägare för mannens problem?

    Angående positiv förstärkning. Ja det kanske funkar på på något man faktiskt kan påverka vid tillfället. Ett sviktande stånd är mer eller mindre omöjligt att göra något åt mitt i akten och självkänslan åker rakt ner i papperskorgen oavsett vad partnern säger. Jag misstänker att ni som ger "goda råd" om analsex och mera kinky plus positiv förstärkning antingen trollar eller så har ni själva inte upplevt problemet.

    Nä ta tag i det med din läkare. Min läkare var väldigt förstående och ja det var lite utlämnade att beskriva problemet i detalj. Men fan va bra det blev. Jag har inte märkt några som helst negativa bieffekter. Om man nu inte tycker att ökad sexlust är negativt förstås. Det lilla blå pillret ger inte bara ett hårt stånd och självförtroende tillbaka. Det ger även en underbar känsla i snoppen som jag minns från ungdomen. Det liksom pirrar när jag tänker på sex. Svårt att beskriva men det har naturligtvis något med blodgenomströmningen att göra.

    Så att inte söka hjälp för detta stora problem när alternativet är ett dåligt/obefintligt sexliv och en självkänsla körd i botten är bara dumt.
  • Jonnynilsson
    Anonym (50 years of grey) skrev 2018-01-24 10:54:18 följande:
    Men om det är just det som är problemet, att sexet är så trist att ståndet tar semester, ska man då dölja detta problem med medicin istället för att rycka upp sej?
    Naturligtvis inte. Men det är en helt annan fråga. 
  • Jonnynilsson
    Johan Ason skrev 2018-01-30 20:53:14 följande:

    Tipsa om Viagra. Bara att tala med läkaren. Ni kommer båda att gilla det. När man känner en våldsam erektion mellan benen. Då ökar kåtheten med


    Helt rätt! Pirret i snoppen ökar av medicinen. Att man dessutom kan vara säker på ståndet så ett samlag går att genomföra utan att man slaknar kryddar det ännu mer och tar sexet till nya höjder. Man kan ha sex oftare med långa förspel utan rädslan för slak snopp. Oftare sex = uthålligare.

    För oss är det bara positivt sedan jag frågade min läkare om hjälp.
  • Jonnynilsson
    Anonym (50 years of grey) skrev 2018-01-31 10:43:06 följande:
    Kan skriva under på att den blir stenhård och att ståndet sitter i riktigt bra, det enda som kan få den på fall är sambons inskränkta attityd till sex. då är det godnatt precis som utan piller. (fick erfara det i helgen)
    Aha, ja nu är jag med. Jag fattade inte riktigt din kommentar tidigare i tråden. Ja det låter ju absolut som om du har ett problem som inte går att lösa med medicin.

    Min fru håller på att ta sig igenom klimakteriet (är nog på sluttampen) och hade problem med att det sinade mellan benen. Men hon är lika sugen på sex fortfarande. Efter lite efterforskning hittade vi ett naturpreparat som sätter fart på vätskorna. Så nu petar vi bägge i oss piller för att kunna ha samlag och både sexlivet och humöret är på topp :)
Svar på tråden Mannen är inte lika hård längre !