sossetrollet skrev 2018-02-02 22:42:56 följande:
Det sa dom också 2014 ,då ökade SD enormt
Du kan ha rätt , men 17 procent är MER än nog att tvinga fram nyval eller en ny DÖ , M kommer inte under några omständigheter få makten om dom inte stöds av SD
Det är dött lopp just nu i opinionsundersökningar Alliansen har 39 och rödingarna har 39, SD har resten
Ja jo självfallet är 17% mer än 13%. Jag tror att vi kan utesluta allt annat än en ökning för SD men jag tror inte den blir så kraftig som den varit de tidigare åren där de i princip dubblat sina valresultat. Det blir en mer "normal" uppgång, precis som för C.
Jag tror att Alliansen är ett dött projekt efter valet 2018. I synnerhet om ett eller två av partierna som ingår i samarbetet åker ut. L och KD ligger båda farligt nära/under riksdagsspärren.
Att M och SD skulle bilda regering ihop ser jag heller inte vara möjligt. Jag tror att de skulle skrapa ihop kanske runt 40-42% tillsammans. Och vi kan räkna bort C och L direkt ur regeringsställning om SD sitter där med M. Kanske kan KD ansluta sig med sina knappa 4% om de kommer in. C+L+V+S+MP i opposition då mot en minoritetsregering. Den där oppositionen kommer ALDRIG rösta för den invandringspolitik som SD för. Finns inte en chans på kartan. Jag tror att regeringen kommer kunna bildas om C och L lägger ner rösterna men jag tror inte för en sekund att det kommer vara en regering som kommer få igenom de förslagen som bland annat SDs väljare förutsätter att de ska få igenom. En sådan regering förlorar SD mest på som jag ser det. De har minst chans att få igenom sin politik med besvikna väljare som följd.