Inlägg från: Anonym (Malmöit) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Malmöit)

    Flytta till Malmö

    Gauss skrev 2018-02-10 12:31:25 följande:

    Hej!

    Vet inte om jag lagt detta i rätt forum, men admin får gärna flytta den om det blivit fel.

    Jag planerar en flytt till Malmö inom 6mån och tänker köpa en lght. Jag kommer pendla till Lund där jag jobbar, vilket innebär att jag vill ha relativt nära till tågstation triangeln eller centralen. Vilka områden skulle passa? Har en budget på ca 2Mkr. Är 37år, inga barn.

    Har kikat lite på lght på område slottsstaden, men tycker det verkar lite långt att ta sig till stationen? (morgontrött):)

    Så...finns det ngn som kan tipsa mig? Gärna länk till lght på hemmet.

    Mvh


    Välkommen!

    Om du vill bo här men samtidigt känna dig trygg är Slottsstaden ett bra område. Raksträcka till Centralen.

    Men varföe flyttar du inte direkt till Lund istället?

    Där är det mycket tryggare och lugnare.

    Till och med på Lunds Rosengård.
  • Anonym (Malmöit)
    Anonym (K) skrev 2018-02-10 12:40:03 följande:

    Hela Malmö har när till stationen. Utom rosengård/Lindängen/fosie.

    I och med att där finns tågstation på triangeln också så blir det alltid max 15 min med buss till tåget.

    Slottstaden, västra hamnen, värnhem/rörsjö, lugnet, Davidshall, södervärn har alla nära till stationen/triangeln och bussförbindelse.


    Värnhem är väl knappast nära Centralen?

    Rörsjöstaden kanske om man bor längst ut på kanten.

    Södervärn är ju inget område man vill bo på
  • Anonym (Malmöit)
    Gauss skrev 2018-02-10 12:43:10 följande:

    Varför jag inte valde Lund? Tja, tycker att Malmö verkar mer spännande och en större förändring kontra där jag bor idag.

    På vilket sätt är Mmö otryggt? Tror inte jag befinner mig i någon riskgrupp då jag närmar mig 40 och är man. Men visst, jag vill kunna gå på krogen utan att riskera bli nedslagen på vägen hem????. Planen är också att skaffa jobb i Mmö när tillfälle ges (kan ta tid)

    Mvh


    Jag skulle kunna skriva en hel bok men du lär ju märka hur det är när du kommer hit.

    Ta då några rundor utanför rusning och se det riktiga Malmö.

    Mitt i rusning ser du bara Svenskar som slutat jobbet och är på väg hem från Malmö.

    Svenskarna går i en stor hord tillsammans till jobb från jobb och matbutikerna samtidigt

    Du får uppleva det själv.
  • Anonym (Malmöit)
    linani skrev 2018-02-10 13:05:34 följande:

    Från Värnhem tar det 6 minuter med buss till Malmö C. Man cyklar lätt på under 10 minuter. 

    Jag bor själv på Södervärn! Området är fult, men jag tycker läget är jättebra. Nära till Mobilia, Pildammsparken och nöjeslivet på Möllan, plus bra pendlingsmöjligheter från både Södervärn och Triangeln. 


    Om man vill ha nära då tänker jag att man vill ha promenadavstånd och det får man runt centralen och Triangeln.

    Inte från Värnhem.

    Vill man tvunget bo i Slottstaden får man ta buss eller mycket begagnad cykel men eftersom TS är morgontrött känns inte cykel som ett alternativ kalla vinterdagar och regniga höstdagar.

    Sen blåser det alltid här.
  • Anonym (Malmöit)
    Gauss skrev 2018-02-10 13:13:15 följande:

    Tack för länkarna till hemnet, men jag vill nog ha minst 60kvm så jag får plats med alla mina möbler. Balkong hade ju varit trevligt också:)


    Gamla Väster

    är ju egentligen det bästa för dig.

    Då har du

    Centralen, nattliv, restauranger och till och med matbutik utanför dörren.

    Trots att det är mitt i självaste smeten är det väldigt lugnt.

    Fast där är väldigt eftertraktat och jag vet inte om 2 milj räcker men det finns ju Hyres. Akelius och lite annat tror jag har LGH där.
  • Anonym (Malmöit)
    Gauss skrev 2018-02-10 13:29:57 följande:

    Förstår att det kan vara en omöjlighet, men är såklart villig att göra avkall på vissa saker.????


    Då tar du en lägenhet på Jakriborg !

    Där har du parkering och tåget utanför dörren.

    Tåget till Lund tar 3 minuter och till Malmö 10 minuter.

    Bussen inom stan i Malmö tar längre tid.

    www.jakriborg.se
Svar på tråden Flytta till Malmö