Inlägg från: Anonym (Fröken självständig) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Fröken självständig)

    Så skönt att vara själv efter separation! Någon mer?

    Inte separerat men gjort slut och flyttat ifrån och har ett EGET rum där jag bor nu och herregud så jag behövde mitt egna kryp-in.

    Jag kommer definitivt bo kvar i min egen lägenhet i framtiden då en man kommit in i bilden, dejta 3 år innan det är tal om någon flytt! Och då ska jag leta efter en lägenhet där jag har eget rum /avskiljare i sovrummet och får min helt egna space.

    . De som stressar mig kommer med krav att allt måste bli samliv NU, är inte rätt för mig. De behöver mig för mycket när de ska behöva sig själva främst.

    Har lärt mig att rätt person har inte bråttom.

  • Anonym (Fröken självständig)
    Anonym (Kille) skrev 2018-03-12 23:55:33 följande:

    Så less också på att bo med en kvinna.

    Kontrollbehovet.. Alla kläder överallt. Garderoberna överfulla och ändå klädesplagg lite här och var i hemmet. Kompromisslöseheten som ligger som en våt filt över förhållandet. Tjurandet och det dåliga humöret som kommer och går.. Oförmågan att kommunicera som en vuxen individ. Kravet på att man ska va nån slags tankeläsare. Självupptagenheten..

    Sen ska man va terapeut också och lyssna och lyssna och lyssna och lyssna och lyssna på allt sambon har behov av att babbla om.

    Aldrig det omvända! Det vore ju bögigt och omanligt men en man som är "needy" på något sätt. Man ska va som en känslolös robot utan egna behov, men så fort nån kärring på sambons jobb sagt nåt hon inte håller med om ska man blixtsnabbt koppla på det känslomässiga engagemanget.

    Sen är det så himla jobbigt att va mamma tydligen så jag får ta så mycket ansvar för den biten också. Men hon vill ändå ha fler barn?

    (Nä jag är inte bitter) Jag håller på att explodera!

    När man tar upp det här då är oförståelsen total..


    Låter som du klagar, men är du redo att förändra situationen då?

    Heads up

    Hon kommer vara likadan som hon var förra året nästa år och kommer vara likadan nästa år, nästa år efter det, och tre år senare, tre år av DITT liv.
  • Anonym (Fröken självständig)
    Anonym (Snart) skrev 2018-03-13 08:39:54 följande:

    Min man är en fantastisk man men vi har för olika behov så det funkar inte längre. Vi kommer lösa detta på ett bra sätt och jag hoppas att han hittar någon ny kvinna för det behöver han. Det viktigaste är att vårt barn får det så bra det bara går, att jag har huset kvar så han har sin trygghet i det.


    Det ger mig hopp att läsa sånt här

    Man kan avsluta som vänner (om inte för egen skull

    Så för barnen).
Svar på tråden Så skönt att vara själv efter separation! Någon mer?