Stort barn i magen v 32+3
Jag är gravid i vecka 33 och var idag och gjorde ett ultraljud och fick då veta att mitt barn väger hela 2400 g just nu. Det är ju jättemycket enligt mig! Det var en förlossningsläkare som utförde ultraljudet och enligt henne så låg jag lite över kurvan men fortfarande normalt. Och han i magen mår iaf jättebra.
Men jag är livrädd att föda ett stort barn på 4-5 kilo. Enligt läkaren så kan det vara så att barnet är lite större för att båda jag och min sambo är långa. Han är 187 och jag 170.
Kan jag påverka något för att barnet inte ska bli så överdrivet mycket större? Jag har fram till nu rört mig jättelite pga svår foglossning och även ätit ganska mycket socker sen jag gick in i vecka 30. Har det kunnat bidragit till att barnet tjockat på sig så mycket? Om jag börjar äta bättre och försöker skippa allt socker, kan jag påverka vikten på barnet då?
Hjälp =/
I vecka 34 fick jag ett barmhärtighets-snitt då bebisen beräknades väga mellan 4400 och 4800 gram i magen. Vägde närmre 4800.
Föregående bebis är född runt BF och vägde 2800 gram.
Som tröst vill jag säga att enda anledningen till att de snittade ut barnet var för att föregående barn var en misslyckad igångsättning och därför ville man inte sätta igång mig igen. Läkaren sa dock att det teoretiskt var större chans för mig att trycka ut bebis nummer 2(tjockbebisen) än med första eftersom större bebisar ger mer att "greppa".