Brita eller Gertrud?
Jag och min man kan inte bestämma oss, vilket gillar ni bäst?
Jag och min man kan inte bestämma oss, vilket gillar ni bäst?
För vad? Ert kommande barn?
För vad? Ert kommande barn?
Jag tycker det är riktigt fula namn. Det låter som två gamla fröknar.
Inte för att det är några fina namn direkt, men om man måste välja- Brita.
Vad synd att ni har så dåliga associationer med namnen, min mormor heter Brita och min mans gammelfarmor hette Gertrud - så himla fantastiska kvinner båda två!
Svårt! Men jag har en soft spot för Gertrud pga "stad-serien". Jag gillar att det har så många lager. Det är vackert och ljuvt, lite dansant liksom. Samtidigt är det ståtligt och låter inte som någon som man sätter sig på. Det är bekant, men ändå eget utan att vara konstigt.
Brita gillar jag också väldigt mycket. Vill man ha ett enkelt namn som ändå är ovanligt så bör man nog passa på nu när det precis, precis har börjat komma tillbaka litelite, men ännu är ganska långt ifrån att booma. Brita är ett sådant där bra namn som är så självklart. Det har också flera lager och låter väldigt trevligt.