• Virre1986

    Matvägrar vid tänder- Hjälp

    Hejsan!

    Min dotter på 1 år håller på att få kindtänder. Två har brutit igenom halvt och tror två till är påväg. Hon har ont i munnen och vägrar helt att äta. Välling går bra och idag lyckades jag få i henne 100 ml grönsaksoppa som hon drack ur nappflaska.

    Tänkte se om någon har några bra recept på soppor jag kan ge henne ur flaska eller andra tips på hur jag kan få i henne något.

    Tack på förhand!

  • Svar på tråden Matvägrar vid tänder- Hjälp
  • lövet2

    Hon svälter inte. Små barn brukar matvägra när de får tänder, när de har feber, vid förkylning kanske och överhuvudtaget när de inte mår så bra. Ge flytande tills tänderna kommit i genom. Sedan äter hon igen.

  • BuoBä

    Är det tillfälligt så är det viktigare att de får i sig nåt öht än vad det är. Kör på välling om det funkar, eller kör vilken soppa som helst som du tror hon gillar i mixern och späd med vatten till lagom konsistens. Fruktklämmisar eller egengjord smoothie kan vara värt att testa.

  • lövet2
    Virre1986 skrev 2018-03-03 17:56:35 följande:
    Man ska väl inte ge förmycket välling?
    När det är tillfälligt, så spelar det absolut ingen roll. Då ger man det barnet äter, helt enkelt.
Svar på tråden Matvägrar vid tänder- Hjälp