Anonym (Bonusmamman) skrev 2018-03-05 10:27:16 följande:
Ja jag vet att jag har problem med det, jag har alltid vart sådan som person. Vill vara snäll och alla till lags. Men jag vet hur åtminstone äldsta barnet blir om det får ett nej. Svordommar, smäll i dörrar, ringa mamma och gråta och åka dit. Sen är det mitt fel att barnet åker och jag blir en riktig skurk. Och det är inga stora saker jag pratar om, det kan vara att jag ber dem åka buss själv eller att jag inte kan skjutsa till kompisen just på minuten för att jag lagar mat tex.
Det är ju en björntjänst ni gör barnen om de lär sig att de får lov att bete sig så där! Skulle jag aldrig acceptera av mina barn. Nu är det äldsta barnet, snart kommer det andra följa efter.
Jag kan förstå om barn kan tycka det är oroligt att åka buss men att du ska dra ut tvillingarna för att de "inte vill" åka buss på morgonen, det är i mina öron inte ok faktiskt.
Du säger ni inte kan gå till familjerätten för mannen inte vill. Du bevisade bara igen att det ÄR han som bestämmer i er familj. De tau säger är inte värt lika mycket Vill du verkligen ha det så?
Han borde kunna gå med på att ni två ska gå i parterapi om inte annat, för det är verkligen uppenbart för mig att ni behöver det. Enda alternativet är ju annars att du fortsätter vara allas servicefröken.
Ska han vara pappaledig något framöver? Då får ju han ta allt det där, vore nyttigt.