Inlägg från: Anonym (*'^-^'*) |Visa alla inlägg
  • Anonym (*'^-^'*)

    Hjälp med blodprov - långt

    Jag har haft massor av missfall. Jag fick en remiss till RMC för utredning. Det visade sig att mitt sköldkörtelvärde var normalt men nära övre gränsen.

    Jag visste inte vad detta var och fick en remiss till en specialist inlm sköldkörtel. Denne förklarade att barnet tar så mycket från sköldkörteln att min inte klarar av det utan hjälp. Jag fick börja på.Levaxin 50 mikrogram som start och sen se hur det hela landade. Mitt första värde var 3.4

    Efter Levaxin blev det 1.8. Sen blev jag gravid.Jag visste inte attt man måste hlra av sig direkt när man blir gravid så det blev missfall igen när mitt värde låg på 2.0.

    RMC tyckte normalt var upp till 2.5. Specialisten anser att normalt är när jag ligger på 1.8.

    Nu är jag gravid i vecka 35 och får 175 mikrogram.

  • Anonym (*'^-^'*)
    Pimpinellan skrev 2018-03-06 20:58:24 följande:

    Mer än 2 missfall är ovanligt- 3 drabbar bara ca 2-3% av alla gravida så hon pratade ju rena skitsnacket! Efter 3 har man rätt till utredning.

    FSH, prolaktin, och AMH tar man dag 3. TSH kan tas när som helst. det räder väldigt delade bud om maxgräns, men personligen har jag fått höjd dos Levaxin vid tsh över 2,0.


    Nej det var inte rena skitsnacket! Många får fler än tre missfall. De bygger knappast en hel avdelning för att utreda missfall om ytterst få drabbas av det.

    Jag betackar mig för dylika kommentarer och försök att plocka bort kommentarer!
Svar på tråden Hjälp med blodprov - långt