• fraterdiavolo

    Bli inte kär i nån yngre kvinna

    Det diffar 19 år mellan mig och min sambo, jag är -77:a och hon -96:a. Och ja, vi och i synnerhet jag har fått en hel del skit för det. Men det är fan bara att ignorera. Jag skiter i vad andra tycker, kärlek har ingen åldersgräns. Sålänge det inte rör sig om faktisk pedofili, såklart!


    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Anonym (kaffetivrångstrupen) skrev 2018-03-14 15:45:36 följande:

    Man får se till individ, inte alla kan göra det tydligen. Jag var pedofil. Tjejen är 25.


    Har fått det ordet slängt i nyllet, gällande mitt förhållande. Har världens finaste förhållande och vi blev dessutom nyligen föräldrar. Men det verkar vara relativt över med sånt skitbeteende nu. Säger någon något sånt till mig igen, så kommer de få ångra det. Tar inte sånt något mer.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Pope Joan II skrev 2018-03-14 16:04:41 följande:

    Skönt att mina barn aldrig varit intresserade av förhållanden med stora åldersskillnader. Jag hade haft mycket mycket svårt att umgås med en "svärson" i din ålder. 


    Då är det ju hos dig problemet ligger.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    pyssel skrev 2018-03-14 16:20:34 följande:

    Hur ska de få ångra det? Det är ju inte precis ovanligt att något mer är skevt när åldern är det, så det är nog inget du kan "få tyst på". Folks kommentarer alltså.


    Vad försöker du antyda här, egentligen?

    Jag menar att om någon säger det vidriga ordet till mig, face to face, så exploderar jag. Vi är vuxna båda två. Folks åsikter skiter jag i, det får stå för dem.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Pope Joan II skrev 2018-03-14 16:22:56 följande:

    Jag har inget problem eftersom mina unga vuxna barn inte är intresserade av att introducera väldigt mycket äldre partners i sina liv. Jag skulle ha funnit det högst olustigt om det förhållit sig på annat sätt. 

    Pedofili är det förstås inte fråga om. Däremot är förhållanden med stor ålderskillnad - där den yngre parten är ung - ofta obalanserade och med slagsida åt den äldre mer erfarne partens håll. Det är i mitt tycke aldrig värt att uppmuntra och verkligen inget att som förälder yvas åt. 


    Jag är förälder till en ung vuxen själv. Dock en kille. Vem skulle jag vara att döma när det kommer till hans val av livspartner?
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    pyssel skrev 2018-03-14 17:24:27 följande:

    Antyder inte, utan säger helt enkelt att kommentarer är att vänta. Det är i och för sig inte speciellt väluppfostrat att gå fram till vem som helst och säga vad som helst. Å andra sidan, hade mitt eget barn blivit ihop med en person i min egen ålder hade jag varken blivit glad eller tyst.


    Man kan ha sina åsikter som förälder, men sålänge det inte finns något negativt eller destruktivt i förhållandet, borde man respektera sitt barns beslut. Jag ville från början inte riktigt att vänskapen skulle övergå till förhållande, men vi blev kära på en nivå jag bara sett hos mina egna föräldrar. Underbar känsla, som blev till ett underbart förhållande och förlovning, resulterade i att vi fått en son tillsammans och tanken är att vi gifter oss i sommar. Jag ser det såklart från ditt perspektiv med, förstår det du känner, men som sagt så måste man respektera sina unga vuxnas väl i livet med. Och handla därefter.

    Vad gäller kommentarer, så visst, jag vet att vissa kan ha åsikter och tankar kring det hela. Men att häva ur sig "pedofil" är lika lite ok som att kalla en tjej för "hora".
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Pope Joan II skrev 2018-03-14 18:17:38 följande:

    Det var du som pratade om hur den här mannen räddat ditt liv och hur du om det inte varit för honom inte skulle ha haft något hem, så så väldigt bra kan du väl knappast ha haft det. 

    Inget i ditt inlägg citerat här tyder på något annat och mer positivt än den klassiska stereotypin kring ämnet. Språkbruk, ordval, sättet att argumentera ger dessutom vid handen att du är ganska långt från den mognad du påstår dig ha. 

    Jag tillhör för övrigt inte de som anser att det är okej i fallen med mycket äldre kvinna och väldigt ung man heller. 


    Sluta klanka ner på min sambo. Det du skriver, stämmer inte. Det verkar mer som att du är en fördomsfull människa.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Pope Joan II skrev 2018-03-14 18:31:41 följande:

    Det var din sambo som skrev om hur du räddat hennes liv och gett henne ett hem hon annars inte skulle haft, jag citerade henne bara. Hur har jag klankat på henne? Det är väl ändå din mogna 22-åring som svär och kallar mig för "stupid" och annat i samma stil. 

    Varför svarar du för henne förresten? Hon kunde ju tala för sig själv, skrev hon.


    Jag svarade inte för henne, jag skrev för att jag inte håller med om det du säger. Hon är lika less på fördomar om oss, som jag är. Du drar slutsatser som inte stämmer, enligt "gängse protokoll". Klart jag reagerar? Du målar upp en bild som du tycker stämmer, utan att ha annan fakta än irriterande inlägg från min sambo. Och du antyder ju indirekt saker om mig som person, om detta nu skulle vara stereotypen för denna sortens förhållande.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    pyssel skrev 2018-03-14 19:06:31 följande:

    Har sett för många av dessa påbörjade vänskaper som blir något annat. Tycker bara att ha sådan vänskap med en dåligt mående ungdom är knepigt. Jag har svårt att förstå en vuxen medelålders som inte känner omsorgen och ansvaret för att slå i backen. Jag hade blivit bedrövad om en 40-årig kvinna hade blivit ihop med min son i övre tonåren. Bedrövad och dessutom fullständigt galen på tanten. Att det inte alls är säkert att min åsikt hade gjort någon skillnad är jag medveten om.


    Vi träffades genom musiken och det var där vänskapen började. Vi är båda hårdrockare i grunden, men med väldigt bred musiksmak i övrigt och ett brinnande intresse för just det. Timmar och åter timmar av snack utvecklades till vänskap. Nu är jag väl kanske inte som de flesta i min ålder, utan har inte förändrats så värst mycket sen tonåren om man bortser från mognad. Samma klädstil, samma musiksmak, samma värderingar i det mesta och går min egen väg. Jag har själv varit kritisk till andra i min omgivning som varit i liknande situationer, men där det snarare handlat om det som de flesta kallar gubbsjuka. Sånt gillar jag inte och befattar mig hellre inte med. Men...så bubblade det känslor upp, utan att något mer än vänskap pågått, vilket jag stod emot och inte ville kännas vid till en början. En dag så snackade vi genom det och nu är vi här. Jag är överlycklig att vi gjorde det, att vi stått upp genom Stormen som följde och vi nått dit vi är. Ser du något fel i detta, med de förhållanden jag nyss angett? Det går ju inte att bara döma på ålder, sjuka människor med fel uppsåt finns i alla åldrar.

    Förstår vad du säger, har en son på 18 sen tidigare, och jag har ju fått respektera hans val i mångt och mycket, fastän jag inte gillat det.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Fiona M skrev 2018-03-14 19:34:31 följande:

    Jag älskar dig, Squeaky...


    Men alltså, sitter ni med varsin telefon i samma hus och skriver sånt här för att folk ska se istället för att säga det?[/quote]
    Anonym (haha) skrev 2018-03-14 19:37:41 följande:

    Själva definitionen av ett förhållande mellan två lika mogna människor!


    Nej nej, jag var faktiskt utanför när jag skrev det. Och vi bekräftar varandra hela tiden, verbalt. Vad är det som provocerar så mycket med detta?
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Pope Joan II skrev 2018-03-14 19:17:43 följande:

    Irriterande inlägg från din sambo? Jag tycker inte att de är irriterande, så det får stå för dig. Jag tycker att de ganska precis motsvarar vad man har att förvänta sig i situationer som den här. Irriterande är inte den känsla som bäst speglar vad jag anser om det.

    Jag antyder vidare inget, jag skriver mycket tydligt vad jag tycker och menar. Tycker du själv baserat på din sambos prestationer här att ni är jämbördiga partners med lika stor mognad och kapacitet? Om så är fallet säger det naturligtvis väldigt mycket om din egen nivå. Om så inte är fallet bekräftar och cementerar det mitt resonemang och de åsikter jag redovisat i tråden. 


    "Irriterade* skulle det stå, inte "irriterande'
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Fiona M skrev 2018-03-14 20:09:22 följande:

    Nej nej, jag var faktiskt utanför när jag skrev det. Och vi bekräftar varandra hela tiden, verbalt. Vad är det som provocerar så mycket med detta?


    Verbalt eller privat i skrift ser jag inga problem med då det är att bekräfta varandra.

    Att däremot skriva enbart för att visa upp, som på Facebook-wall eller såhär ser jag ingen poäng med.[/quote]

    Det var inte därför jag skrev så, det var uteslutet för att säga att jag älskar henne och att jag uppskattar att hon fixar maten ikväll.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Pope Joan II skrev 2018-03-14 20:16:53 följande:

    Du menar inlägg där hon önskar att jag ska få en smäll och dylikt? Ja, hon verkar onekligen irriterad. 

    Synd att de inläggen tydligen rensats bort. Sådant tycker jag borde få stå kvar så att var och en som läser inläggen får möjlighet att skapa sig en egen uppfattning om dialogen och dess innebörd.


    Ja, du, jag ser inte meningen med att anmäla och rensa bort i detta fallet, oavsett hur mycket ni tjafsar.

    Trodde faktiskt det var du som anmält.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Fiona M skrev 2018-03-14 20:39:10 följande:

    Det var inte därför jag skrev så, det var uteslutet för att säga att jag älskar henne och att jag uppskattar att hon fixar maten ikväll.


    Så... din uppskattning av matlagningen hör hemma HÄR, så vi ska läsa, istället för i SMS eller PM, för ~hennes~ ögon?[/quote]

    Jag skrev ju bara att jag älskar henne, är det något med det?
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Pope Joan II skrev 2018-03-14 20:41:32 följande:

    Skulle jag aldrig göra. Mitt tålamod med och förståelse för ungdomar är mycket mycket långt. Jag tjafsar heller inte, jag redovisar och argumenterar för de åsikter jag har. Inte någonstans har jag använt mig av de epitet den här ungdomen brukat sig av. 

    Du svarade aldrig på mina frågor?


    Missade detta inlägget, my bad.

    Antar att du menar frågan gällande om vi befinner oss på samma mognadsnivä? Ja, i det mesta så är vi det. Jag tänker inte sitta och propagera för eller emot de saker hon skrivit i ett irriterar tillstånd, jag står för mina ord och hon för sina. Men ja, i det allra mesta så är hon inte en dag yngre än mig eller jag en dag äldre än henne. Hon är en fantastiskt intelligent och tänkande tjej, har ett driv man sällan ser numera och en underbar mamma.

    Sen, visst, jag kan väl tycka att jag personligen skulle uttryckt mig på annat sätt, även om jag var förbannad.
    "...Fire Walks With Me..."
  • fraterdiavolo
    Anonym (Velma) skrev 2018-03-14 21:41:00 följande:

    Visst hade du autism? Det kan ju vara en anledning varför ni ligger på samma nivå, du är helt enkelt mindre mogen en vad de flesta i din ålder är?


    Autism? Vart fan har du fått det från?

    Hur kan du yttra dig ang mig i de ordalag du gör, utan att känna mig? Har du läst vad jag skrivit i tidigare inlägg, så borde du ha sett att så inte är fallet. Bara för att jag inte väljer att leva ett "klippt-ur-en-Ellos&IKEA-katalog"-liv, gör mig inte mindre mogen än andra.
    "...Fire Walks With Me..."
Svar på tråden Bli inte kär i nån yngre kvinna