Inlägg från: Längtarefterbarn83 |Visa alla inlägg
  • Längtarefterbarn83

    Den stora ROSENROT-tråden

    Anonym (Första kuren) skrev 2018-12-30 05:14:20 följande:

    Hej. Ville bara uppdatera. Körde rosenrot för första gången i mars/april.. och idag sitter jag med min 4 veckors tös i famnen. Hela resan gick bra och hon är frisk o kry. Skulle rekommendera rosenrot till alla. Hur kunde jag missa denna mirakelmetod så länge (min uppfattning)


    Grattis till lilla tjejen! :)

    Jag är ganska ny på det här med Rosenrot, men funderar på att börja med det den här cykeln. Har hört att ägglossningen kan komma tidigare. Hos mig kommer den på dag 20-21. På vilket sätt hjälpte den dig, förutom att du fick ett plus såklart? :)
  • Längtarefterbarn83
    Anonym (Bebben) skrev 2018-12-30 11:05:42 följande:

    Jag testade rosenrot och blev gravid direkt. :) Nu är jag i v 10. Jag rekommenderar alla att testa rosenrot om man vill bli gravid.


    Grattis! :)

    Tog du en tablett om dagen? På vilket sätt hjälpte det mer än det stora plusset? :) Fick du mer ägglossningskänningar?
  • Längtarefterbarn83
    Anonym (Första kuren) skrev 2018-12-30 19:10:05 följande:

    Jag har faktiskt ingen aning egentligen. Sonen tog 7 år att få. Ivf och hela kittet gick vi igenom o sen blev vi gravida spontant tillslut. När vi kände att nu var de dags för syskon tog det ca ett år innan jag började söka efter alternativ då hittade jag rosenrot trådar här på fl. Kände av äl tydligare så gissar på att rosenrot hjälpte till att göra den mer regelbunden och "starkare". Det gick på första försöket. Använde äl stickor såklart så vi prickade in rätt dag


    Tack för svar!

    Då kanske jag ska våga prova. :) Jag och min kille har försökt i snart ett år och inga plus alls. Kommer fortsätta med ägglossningsstickor så klart.

    Slutade du med RR när du fick positivt på äl-stickorna?
  • Längtarefterbarn83
    Anonym (Bebben) skrev 2018-12-30 23:45:53 följande:

    Vi fick ett utomkvedshavandeskap efter ett års försök. Det slutade i att jag fick operera bort äggledaren.

    Därefter hade jag cykler på 42-50 dagar långa... vi försökte i 6 månader innan jag ringde för utredning. Fick info av sjukvården att vi fick ställa oss i kö för utredning efter att vi försökt 12 månader från att utomkvedet hade hänt.

    Jag orkade inte mer och läste faktiskt om rosenrot i en tråd här på FL. Började äta dem (dubbel dos, två gånger dagligen) och jag tror att jag kunde känna ÄL-smärtor tidigare. Men är inte säker. 

    Sen blev mensen försenad med 4 dagar och då kom plusset. Blev riktigt förvånad :) Jag hade fått info om att det skulle bli svårt att bli gravid med en äggledare och långa cykler... men icke! Så jag tror fullt ut på rosenrot. 


    Tack för svar! Vilken resa och vad härligt att ni fick ett plus! :)

    Ska nog våga mig på rosenrot då! :)
  • Längtarefterbarn83
    Sams skrev 2018-12-31 08:25:58 följande:

    Plussade första månaden som jag testade 2 tabl/dag (är i v32 nu). Hade tidigare provat med endast 1 tabl/dag utan någon effekt. Vi försökte över ett år innan plusset kom. I efterhand misstänker jag att jag saknat äl och att RR fick igång den.

    Jag tror att RR funkar för vissa men tyvärr inte alla. Oavsett så tycker jag att det är en billig och ofarlig metod att testa .

    Lycka till!


    Åh vad härligt att det fungerade för dig! :)

    Jo jag tror också att det fungerar för vissa, men inte alla. Då ska jag nog våga mig på att testa! Tack :)

    Och lycka till med bebisen och grattis :)
Svar på tråden Den stora ROSENROT-tråden