Pojkvän ger pengar till sin mamma.
Säger som någon annan var inne på, varför har inget hänt sedan förra tråden? Du fick väl många råd där?
Du var bara arton när ni blev ihop, hade ingen större erfarenhet av relationer och jag kan förstå att det var svårare då att skilja mellan "normalt" och "onormalt" i en relation. Men nu är du gott och väl vuxen och bör bestämma vad det är för relation du vill leva i och handla efter det.
Har din pojkvän ett begåvningshandikapp? Detta inte sagt för att vara elak utan för att begåvningssvårigheter kan försvåra för honom att uppfatta vad som är avvikande och att sätta gränser. (Ärftlighet på det området är vanligt. Du nämner ju en funktionshindrad syster och mammans beteende - tömma ditt konto t ex, eller säga att sonen inte är välkommen tillbaka om han vill ha tillbaka egna pengar - verkar också mycket märkligt.) Men somligt av hans beteende kan ju handla om att han genom uppväxten normaliserat detta för svensk standardkultur avvikande beteende. Precis som du själv i hög grad gjort under era ändå ganska få år tillsammans (ja, fyra år känns länge i din ålder men är det inte i det långa loppet).
Själv skulle jag säga att du inte har att göra med om din pojkvän ger bort sina pengar, vare sig det är till sin mamma eller till Rädda Barnen.Hans pengar, hans val. Vad som ÄR din sak är vilket liv och vilken typ av relation du vill ha och strävar efter, och chanserna att få det med denne man. Till exempel verkar du vilja kunna resa och göra aktiviteter tillsammans som kostar. Din särbo å sin sida väljer att ge bort de pengar han kunde gjort sådant för till sin mamma. Du har haft att välja på att inte resa, resa själv eller bjuda pojkvännen. Hittills har du löst detta med egna uppoffringar (betalt för särbo) och därmed möjliggjort för honom att både vara generös mot sin mamma och kunna göra dessa saker - han har inte behövt välja. Men du verkar inte särskilt nöjd med detta. Och sett till särbons nuvarande beteende har du ingen anledning att tro att han skulle bidra ekonomiskt med sin del om ni flyttade ihop heller.
Du får bestämma hur du vill ha det helt enkelt och fundera över om du kan få det med denne man. Rekommenderar att du inte betalar en enda krona till för honom eftersom du inte delar hans ekonomiska prioriteringar. Res själv, med någon annan eller spara dina pengar till senare (jag hoppas det var ett skämt att du skulle resa med hans mamma). Se hur det faller ut.
Om du inte är nöjd med resultatet, gör slut eller en paus och se hur du trivs som singel. Det är betydligt enklare eftersom ni inte bor ihop.