Kawthar skrev 2018-04-03 12:55:14 följande:
Böneutropet i fittja moské har en ljudnivå på 60 decibel vilket är lika högt som en konversation mellan två personer till fågelkvitter. Där har vi ljudnivån! Något intressant är också den heta efterfrågan på bostäder i just det området. Trots böneutropet vill säga, och det byggs ut ännu mera. Priserna har faktiskt stigit avsevärt sedan böneutropets införan. Och det är en fråga om ljudnivå för det ligger på polisens bord nu. Det är polisen, inte kommunen, som fattar beslutet. Men polisen har bett politikerna se vad miljöbalken säger om ljudnivåer utomhus. På onsdagen kom svaret: Ett eventuellt böneutrop måste anpassas till reglerna för maximal ljudnivå.
Vi i nämnden tittar bara på frågan utifrån miljöbalken och hur lagstiftningen ser ut kring ljudnivån och har kommit med ett förslag på yttrande. Det är en fråga om ljudnivån, säger Tobias Adersjö om förslaget som togs av miljö- och hälsoskyddsnämndens arbetsutskott.
Han poängterar att de utifrån miljöbalken inte kan ta hänsyn till ljudutsändningens innehåll och budskap.
Det är polisens uppgift.
Du förstår precis vad jag menar men vill inte låtsas om det för det ligger inte i ditt intresse att diskutera den verkliga frågan.
Det effektivaste sättet att driva en agenda för att förändra ett samhälle är att bryta ned förändringen i små, små bitar och försöka få varje bit att bedömas som en ren teknikalitet som egentligen inte spelar någon större roll.
Nej då, separata badtider och inga manliga badvakter och skynken framför fönsterna handlar inte alls om att vår religion kräver att kvinnorna kontrolleras av sina män. Det finns svenska kvinnor som säkert också vill bada med bara kvinnor.
Nej då, att införa halalmat skulle inte ha med vad "profeten" kräver men det skulle vara en inkluderande mat så kommunen slipper servera två olika rätter.
Nej då, att vi vill giftas och skiljas och ärva enligt "allahs" ord är bara för att folk ska känna sig vana med systemet. Visst, det går emot svensk lag och så men tänk på att integrationen blir lättare om vi kan få leva på vårt sätt som vi vill, utan stress att tvingas in i Sverige. Och samma gäller våra skolor förresten.
Nej då, böneutrop har inget alls med att visa att det är islam som dominerar området utan är bara en ... ja, en grej liksom. Och förresten låter det inte mer än fågelkvitter. Och ingen har klagat. Och vi loooovar att det bara ska vara en gång i veckan. Promise! Det är väl inga problem att godkänna?
Din argumentation är de konservativa muslimernas argumentation.