Böneutrop!
Stor skillnad på klockspel och en hög röst som skriker ut ett religiöst budskap i en megafon. Dessutom är kyrkklockor tradition sen lång tid tillbaka och en del av vårt kulturarv. Går inte att jämföra.
Själv skulle jag dock kunna klara mig utan även kyrkklockor, möjligtvis med undantag för större högtider. Anser vi bör begränsa störande ljud och buller, inte öka på det ytterligare. Enligt undersökningar är dessutom en majoritet av folket emot böneutrop och det bör respekteras.
Dessutom är det många muslimer som inte heller vill ha böneutrop utanför moskén utan anser att det bara polariserar och skapar konflikter. De är fullt nöjda med böneutrop inne i moskén. Sen finns det ytterligare grupper som flytt från islamskt förtryck och upplever böneutropen som mycket obehagliga.
Böneutrop bör absolut förbjudas utanför moskéns väggar av flera anledningar.