Inlägg från: Anonym (Lotta) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Lotta)

    Min fru missbrukar sötsaker

    Det finns ingen enkel väg ut ur detta men du kan inte gå den åt din fru! Hon är själv ansvarig för sina beslut, vad hon gör och inte samt vad hon äter och inte. 

    Jag är själv matmissbrukare och min sambo respekterade vad det innebar i form av begränsningar. Jag hade dock inga som helst åsikter om vad han åt, så länge han inte lämnade kvar rester av det för det kunde jag inte hantera utan att äta upp det. 

    Funkar inte en adhd medicin behöver hon resonera och utvärdera om hon ska testa annan medicin eller om det är bättre med andra strategier än piller i hennes fall. Att inte göra något alls ser ni resultatet av! 

    Det går att skylla på alla möjliga orsaker för att inte ta tag i situation. Alla har vi olika förutsättningar och olika mycket att ta oss an men riktigt korkat att låta det bli ett hinder att inte börja i någon ände. Kunskap är makt! Ta del av någon som har den: www.bittensaddiction.com/

    Du måste ta hand om Dig! De i tråden som nämner medberoende är inne på intressant aspekt. 

  • Anonym (Lotta)
    Anonym (Vill_min_fru_väl) skrev 2018-03-29 21:12:59 följande:
    Kanon, supertack för tipset. Absolut att jag skall gå in och läsa mer på den sidan!
    Tyvärr kostar all experthjälp av de som är kunniga på socker mycket pengar men det finns mycket att läsa på både bloggar och böcker det finns Facebook grupper och självhjälpsprogram typ AA men för socker eller matmissbruk. Där finns väldigt hjälpsamma människor och det kostar inget. Sök på Faa www.faa.se/ eller Oa oasverige.org/ men det är din fru som måste göra jobbet om det är hon som ska må bättre.

    Att ha det så jobbigt pga reumatism behöver hon självklart hjälp med
    - får hon det ? När livet är så komplext så behöver man hjälp med en plan - var man ska börja vilken tråd man ska börja att dra i. Annars känner man lätt som du beskriver det, enbart hopplöshet, vanmakt och uppgivenhet och när man uppbådar energi så kanske det inte ger effekt och så känns det ännu värre.

    Ett boktips att börja med är boken Vitt begär av Gunilla Sahlin , den är rätt lättläst och finns på bibblan. 
Svar på tråden Min fru missbrukar sötsaker