• Dagsmeja

    Åksjuk efter bussresa?

    Hej,

    Kan åksjukekräkningar komma lite efter att man åkt?

    Min dotter som är 4 år har ganska lätt för att bli åksjuk. Hon har bara kräkts vid två tillfällen, men är ofta olustig inför/under bilresor.

    Nu har vi precis åkt buss i två timmar. Hon sov i stort sett hela resan. Ganska skumpigt, mörkt så att man inte såg vägen och väldigt varmt. Dessförinnan åkte vi båt i två timmar, det blåste knappt men var lite dyningar på vattnet så båten gungade lite lite grann. På båten åt vi mat, dottern åt gravad lax, ganska mycket gräddfil, glass, grädde, cheesecake. Inte överdrivet mycket, men en del. Efter den längre bussresan väntade en kortare hem, ca 10 min. Dottern var då vaken. 5 min promenad hem, och precis innan vi ska gå i så kräks hon. Typ tre gånger, ganska mycket.

    Vad tror ni? Kan åksjuka komma såhär lite efteråt? Vi "behandlar" ju som magsjuka, 48-timmarsregel etc.

  • Svar på tråden Åksjuk efter bussresa?
  • Meriall

    Det var ju bara 5 min efter så ja nog kan det vara det. Hon kan ju mått dåligt tidigare men nu blev det för mycket så att säga. Blir det inga fler kräkningar och går över på en timme ca så tror jag på åksjuka.

    Min dotter är åksjuk men kräks ofta när vi stannat till eller alldeles i slutet av resan.

  • Dagsmeja

    Tack för svar. Det var var fem min efter bussresa nr två som var ganska kort. Hon kom in, kräktes några gånger, men sen har det varit lugnt. Inget under natten, har sovit gott och ätit normalt idag. Är pigg som vanligt, ingen feber och ingen diarré. Magsjuka eller åksjuka?

  • 1234568

    Jag blev åksjuk efter en flygning en gång. Allt var ok, och vi hade landat. När vi hämtade bagaget började ja känna mig lite dålig. På bilresan hem fick vi stanna 4 ggr för jag bara spydde.

    Gick över efter den kvällen. Så ja, jag antar de är möjligt. Hände i alla fall mig.

  • legomum

    Klart man kan bli åksjuk efteråt. Kan inte åka snabbtåg pga detta problem.

Svar på tråden Åksjuk efter bussresa?