Inlägg från: Anonym (Frida) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Frida)

    Hur reagerade hunden när ni fick barn?

    Vår hund började vakta babyn. När babyn började gny/gråta när den sovit sprang den genast och hämta oss eller varnade oss.
    Nu är babyn 2 år och dom är bästa vänner. Barnet brukar sitta på golvet och äta med han (hunden), dom dricker vatten ur samma skål. Ja, hon äter faktiskt hans torrfoder också, men hon frågar snällt före om hon får ta en. Då brukar han sätta sig och titta när hon tar en. :D 
    Dom jagar varandra i cirklar. Men ibland slår hon hunden. Hon förstår ju inte. Han biter henne aldrig. Han är jättesnäll mot henne. Men han är rädd för henne när hon stormar fram med dockvagnen.

  • Anonym (Frida)
    ElinJohanna89 skrev 2018-04-09 06:11:32 följande:

    Frida: Jag hoppas verkligen att du inte låter ditt barn dricka ur samma vattenskål som hunden och låter henne äta hundens torrfoder! De flesta barn testar, ja... Men att låta detta ske är bara fel tycker jag.. Även om det är viktigt att hunden inte vaktar sin mat så ska ALLA veta att när hunden äter får den göra det ifred utan att någon är där och bråkar...

    Att hon slår hunden är inte heller bra, hoppas verkligen du som förälder då säger ifrån riktigt ordentligt! Ett 2årigt barn SKA förstå att man inte slår, varken djur eller människor, så är det bara!

    Det är jättebra att er hund inte reagerat nämnvärt men oberoende är det INTE okej att låta barnet göra vad som helst, vare sig man är 2, 5, 10 år eller äldre!


    Självklart är det inte okej. Vi har vår mat och hunden har sitt. Vi säger till, men vi hinner inte alltid med. Dom är snabba dom rackarna.
Svar på tråden Hur reagerade hunden när ni fick barn?