Inlägg från: Anonym (Strumpbyxa) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Strumpbyxa)

    Kvinnor, varför använder ni strumpbyxor?

    Strumpbyxor ger en fin figur. Dom håller in på rätt ställen och hjälper till att ge en slät siluett. Lyfter rumpan och håller in magen. Döljer celluliter.
    Dom värmer också.

    Stay-ups är krångligt. Dom kan ge synliga kanter under tighta klänningar. Kanten syns vid korta kjolar. Ses som "sexigt" av vissa män som kan få fel signaler.
    Endast användbart vid klänningar med spets eller andra genomskinliga partier i ryggslut. Och om man ska sexa.

  • Anonym (Strumpbyxa)
    Meriall skrev 2018-04-16 10:28:30 följande:
    Um tack :P
    Stay ups är svalare om det är jättevarmt och kanar inte ner i grenen som nylonstrumpbyxor alltid gör. Jag är inte så stor av mig - 162 cm och 56 kg men jag behöver köpa nylonstrumpbyxor storlek xl minst för att de inte ska kännas för korta i benen eller hasa ner. Dessutom slipper man ett streck på magen av kanten som syns igenom om man har tight klänning med stay ups.

    Tycker inte det är något problem med kjollängden heller om man inte har minikjol. Jag brukar ha kjolar över knät eller ibland halva låret i längd och drar upp stay upsen så de sitter högt upp och det är inga problem. Låren är oftast bredast mitt på. Om de sitter just ovanför det så håller de sig uppe längre.
    Fast då köper du fel sort. Jag är lika kort som du och väger några kg mindre. Köper storlek S/36 i nylonstrumpbyxor. Köper 40 den på Lindex. Kostar nästan 100 spänn paret men är värt det för dom är så bra. Går inte sönder och sitter uppe hela dagen. Glider absolut inte i grenen. Däremot kan dom korva sig i midjan lite. Och man slipper ju kanten på magen om man har dom upp i midjan. Där man är som smalast, syns inte igenom trots tighta klänningar på mig Skrattande
Svar på tråden Kvinnor, varför använder ni strumpbyxor?