• Fiona M

    Varför kom min pappa aldrig tillbaka !

    Nej, pappa orkade inte bry sig utan skaffade ny familj.

    Kanske lika bra de vet så de kan försöka läka ditt svek.

  • Fiona M
    Pope Joan II skrev 2018-05-03 09:02:13 följande:

    Tillåt mig. Han är ett riktigt as. 


  • Fiona M
    HD2017dis skrev 2018-05-03 12:05:46 följande:

    Då blir det för de till åren kommna unga vuxna, dvs före detta barnen, att snabbt odla en hjärna, inse att mamman var ett riktigt kräk och att samhället var infiltrerat av idioter och feminister och att pappa var oskyldig och därefter jobba hårt för att komma tillbaka, men blod svett och tårar under lång tid. Någon annan väg ska inte finnas.


    Barnen ska kämpa för att pappan lägger ansvaret på dem istället för sig själv?
  • Fiona M
    HD2017dis skrev 2018-05-03 11:26:08 följande:
    Och du vet redan vad jag anser om dig, som lastar oskyldig med en börda han inte själv orsakat. Jordens avskumm.
    Jo, han har ett eget ansvar här och är inte oskyldig även om mamman gjort fel.
  • Fiona M
    Anonym (Egna val kan få ödeläggande konsekvenser!) skrev 2018-05-03 21:38:04 följande:

    Nu tidens slag ord :

    Låt inte andra förstöra ditt liv

    Det är fan ditt eget jobb!!!


    Ja, det var ju lite roligt när du skyller allt på andra när du själv förstört ditt och barnens liv.
  • Fiona M

    Om domaren inte såg några problem med ditt föräldraskap borde det speglats i domen.

  • Fiona M
    MrMister82 skrev 2018-05-05 22:01:54 följande:

    Skulle säga det snarare är regel än undantag att det blir bråk och att barnen används som vapen och att någon vill klämma åt sitt ex så mycket som möjligt. Samt att mamman har allt att vinna på att överdriva och hitta på lite anklagelser för att få ensam vårdnad om hon vill. Hemskt att vara utan sina barn, så det finns incitament till det.

    På soc är man dessutom bad guy i nio av tio fall och antas skyldig direkt bara för man är man. Bara man vill erkänna föräldraskap hos soc som pappa blir man ju ifrågasatt för utgångspunkten är att mamman alltid är bättre.

    Så den delen av historien skulle jag inte bedöma som osannolik, särskilt nu när det är barnen som själva vill återuppta kontakten.


    Även om nu hela den biten stämmer, tycker du Ts gör rätt som brutit med barnen och anser de gjort sitt val, 8 och 10 år gamla, och att hans nya fru och barn inte ens vet att de existerar?
  • Fiona M
    Anonym (Egna val kan få ödeläggande konsekvenser!) skrev 2018-05-05 22:04:53 följande:

    Läs vad socialtjänsten kan göra? vad dom har för talan i ärendet!


    Socialtjänsten dömer inte och du skriver ju att allt mot dig var påhitt som du kunde förklara.
  • Fiona M

    Så dina föräldrar, som var farmor och farfar till dina äldsta barn i 8 och 10 år, är lika dumma i huvudet som du?

  • Fiona M

    Lika mycket som du nu älskar lillskrutten älskade du väl dina andra barn?
    Du levde med dem längre än vad du gjort med den yngsta, och ändå kunde du både överge dem och lägga ansvaret på dem.
    Skulle du göra likadant med den yngsta om din nuvarande partner fick en knäpp?

  • Fiona M
    Anonym (Egna val kan få ödeläggande konsekvenser!) skrev 2018-05-16 18:48:24 följande:

    Vi har pratat om det, att dom hör av sig nästan ett decennium senare, då spelar inte något år till någon roll.

    Bara för att dom hör av sig nu, menas inte att vi ska ses direkt.

    Är helt övertygad att det kommer fungera sedan oxå, är inte ens orolig för det.

    Nu bor jag som sagt långt ifrån dom.

    Vi kommer hinna dit, vi börja med en sak i taget.


    Vilka är "vi" som har pratat om det?
  • Fiona M

    Varför barnen ska få förstöra en familj till?

    Wow. Det där kan nog höra till det värsta jag läst på FL och jag har inte ord att skriva hur lågt jag tänker om dig.

  • Fiona M
    KKarate skrev 2018-05-20 16:27:35 följande:
    Du är en fin pappa.
    På vilket sätt då?
  • Fiona M

    Det är inte starkt att överge sina barn och bara starta om med en ny familj som inte vet om den första, tvärtom.

  • Fiona M
    LFF skrev 2018-05-22 12:54:08 följande:

    Skulle jag få veta att min sambo sen x antal år tillbaks, som jag har barn med, har barn sen tidigare som han aldrig pratat om och som han inte träffar skulle jag bli skogstokig och aldrig förlåta honom. Skulle aldrig kunna ha en relation med en sådan person igen. Finns inget "starkt och charmigt" över en sådan "man", oavsett hur galen exet är så överger man inte sina barn!


    Är exet så galet är det ju ännu värre att bara rädda sitt eget skinn och lämna barnen där.
  • Fiona M
    Regndamen skrev 2018-05-25 09:03:52 följande:

    Men du anser att det är ditt barns fel att ni inte träffas? Du har inget med det att göra, det är ditt barns fel?


  • Fiona M
    Anonym (Egna val kan få ödeläggande konsekvenser!) skrev 2018-05-25 17:56:33 följande:
    Hon visar nästan narcissist drag när det kommer till mig o barnen.
    Det gör du också, inte bara med din f.d familj (...) utan också med din nuvarande.
  • Fiona M
    Anonym (Går igenom delvis likadant) skrev 2018-05-25 22:59:47 följande:

    Varken särskilt vänligt sagt eller särskilt påläst. Du kan inte jämställa beteendena om du granskar delarna.

    Fundera på hur bitskt du skrivit om TS var modern och exet en man. Du hade ondgjort dig starkt fast på motsatt sätt. Du är inte konstruktiv i ditt inlägg. Det saknar ambivalens och är ensidigt.


    Jag har aldrig skrivit i en tråd och hyllat kvinnor oavsett vad de gjort, så att du tillskriver mig detta visar enbart dina egna fördomar.

    (Vad menar du med ambivalens förresten..?)

    Och jag är tvärtom ganska påläst inom psykologi. Jag slänger mig inte ofta med diagnoser i forum, men jag har sällan stött på ngn som bara ser till sig själv så till den grad att de till och med lastar 8- och 10-åringar före de tar eget ansvar. Bara där brister det i empati och insikt för TS på ett sätt som det inte gör för oss normfungerande.
  • Fiona M

    Den äldsta ÄR ju 18 och vill träffa dig, varför inte kämpa för henne nu?

  • Fiona M

    Så du har skarvat om åldrarna och de var ÄNNU yngre än 8 och 10 när ni gick isär men du lägger ändå större ansvar på dem än på dig själv?

Svar på tråden Varför kom min pappa aldrig tillbaka !