Anonym (G) skrev 2018-05-16 22:00:14 följande:
Jag har köpt större och större storlekar på t-shirts efterhand. Nu behöver jag XL i herrstorlek på t-shirt (innan graviditeten funkade S i herrstorlek) alternativt XL i mama-tshirt.
Jag har undvikt gravidbyxor så länge jag kunnat genom att knäppa mina vanliga jeans med en hårsnodd, men nu måste jag ha gravidjeans, fast de kliar och är varma på magen och dessutom finns de bara i skinnyvarianter (hur tänkte de här? Jag är gravid och därmed per definition inte skinny!).
Har även behövt köpa en storlek större på strumpor, samt använda stödstrumpor, pga svullna fötter. Mina skor passar inte längre heller, men eftersom det inte känns lönt att köpa nya större så lånar jag min mans skor nu de sista veckorna.
Går in i v. 39 om ett par dagar.
Jag har bara gravidbyxor som inte är slim/skinny. Som sagt, kolla Tradera, där finns många olika sorter.