• Erica94

    Problematisk ekonomisk situation,

    TS, med en inkomst på 16.000 kr i månaden på två personer plus ett barn kommer du tyvärr aldrig kunna få ett lån som är tillräckligt stort för att köpa en bostadsrätt.

    Sök alla hyresrätter ni kan och se till att få bostadsbidrag, det är de enda ni kan göra i denna situation.

  • Erica94
    skoskaft skrev 2018-06-01 23:26:59 följande:

    banken behöver väl inte veta hur många som skall bo där?

    Men i vilket fall så kan föräldrarna nog gå in som låntagare, även om det i praktiken är jag som amorterar?


    Nej, absolut inte. Däremot vill de veta huruvida du har barn eller inte, vilket i praktiken påverkat din betalningsförmåga.

    Det går att ha föräldern som medlåntagare men innebär att föräldern själv kommer få svårt att låna till något annat senare om hen skulle vilja. Tex till en bil eller ett hus, och har de redan hus och bil i bra skick med lån så kommer det bli svårt att få ett lån för en lägenhet som i regel kostar en del.
Svar på tråden Problematisk ekonomisk situation,