Inlägg från: Tom Araya |Visa alla inlägg
  • Tom Araya

    Om bilen inte ökar i fart

    Anonym (Hm) skrev 2018-06-29 17:54:33 följande:

    Om man har gaspedalen helt nedtryckt men farten stannar på ca 80 någon minut. Kan det vara för man växla för fort från 3an till 5an?

    Köpt en begagnad bil som verkar bra förövrigt men får för mig motorn är lite trög ibland eller vad man ska säga. Kanske har fel men har bara övningskört nya bilar så jämför ju med det..


    Ja, en inte särskilt pigg bil accelerar ofta dåligt på högsta växeln. Den är normalt sett avsedd som marschfartsväxel, alltså att man accelererar på lägre växel tills man är uppe i den hastighet man vill hålla, sedan växlar upp till högsta växeln.

    Dock ska det inte vara några större problem att med en långsammare acceleration på högsta växeln komma upp i 90, 100 eller 110 från 70-80 km/h.

    Kanske är den bara slö, dåligt vridmoment. Vad är det för bil och vilken motor har den?

    Kanske behöver den en ordentlig service.

    Kanske ligger bromsar på.
    Kolla så att de inte blir tokvarma efter några kilometers körning med måttligt användande.

    Kanske är kopplingen dålig.
    Prova att köra på trean i 40 och trampa gasen i botten. Ökar varvtalet mer än accelerationen så slirar kopplingen.

  • Tom Araya
    Anonym (Hm) skrev 2018-06-29 22:00:51 följande:

    Bilen är förresten nybesiktigad och godkänd. Då borde ju motorn, bromsar och annat viktigt ha kollats?


    Nej, status på motor kollas inte vid besiktning. Det räcker att den går och inte spyr ut för mycket avgaser.
  • Tom Araya
    Nonym skrev 2018-06-29 20:31:32 följande:

    Är detta bara ett problem när du växlar just från trean till femman i 80?

    Tycker dock spontant att det låter som att nåt är galet med bilen, 80 är en alldeles utmärkt hastighet att köra på femman i..


    Jovisst, att köra på femman i 80 ska inte vara ett problem, inte heller 70 eller t.o.m. 60 km/h (i de flesta fall).

    Att accelerera på femman är en annan sak. Den utväxlingen är inte gjord för acceleration.
  • Tom Araya
    Nonym skrev 2018-07-01 00:56:20 följande:
    Nej, inte den form av acceleration som det senare i tråden framkommit att det rörde sig om, men att det händer absolut ingenting när man trycker gasen i botten i 80 blås med femman i låter väl ändå inte normalt? Såvida det inte var så att TS helt enkelt gasade för mycket och bilens styrbox gick in och safe:ade och bromsade för att inte flöda motorn och riskera ras.

    Alltså, i trådstarten pratas det om acceleration på femman i 80, senare i tråden framkommer det att det handlar om acceleration från 60 och dessutom i uppförsbacke..

    Sen vet varken du eller jag vad det är för utväxling i växellådan på TS bil, men jag skulle gissa på att den är ungefär 1 på femman om det är högsta växeln, och då är det inte orimligt att förvänta sig att bilen åtminstone ska kunna öka i hastighet utan att behöva växla även om man bör växla ner vid en snabbare acceleration.
    Finns det några moderna bilar vars högsta växel inte är en överväxel?
Svar på tråden Om bilen inte ökar i fart