Om bilen inte ökar i fart
Om man har gaspedalen helt nedtryckt men farten stannar på ca 80 någon minut. Kan det vara för man växla för fort från 3an till 5an?
Köpt en begagnad bil som verkar bra förövrigt men får för mig motorn är lite trög ibland eller vad man ska säga. Kanske har fel men har bara övningskört nya bilar så jämför ju med det..
Ja, en inte särskilt pigg bil accelerar ofta dåligt på högsta växeln. Den är normalt sett avsedd som marschfartsväxel, alltså att man accelererar på lägre växel tills man är uppe i den hastighet man vill hålla, sedan växlar upp till högsta växeln.
Dock ska det inte vara några större problem att med en långsammare acceleration på högsta växeln komma upp i 90, 100 eller 110 från 70-80 km/h.
Kanske är den bara slö, dåligt vridmoment. Vad är det för bil och vilken motor har den?
Kanske behöver den en ordentlig service.
Kanske ligger bromsar på.
Kolla så att de inte blir tokvarma efter några kilometers körning med måttligt användande.
Kanske är kopplingen dålig.
Prova att köra på trean i 40 och trampa gasen i botten. Ökar varvtalet mer än accelerationen så slirar kopplingen.