Tecum skrev 2018-07-12 18:01:38 följande:
Och ditt inlägg tillförde något till sakfrågan, eller...?
Jag ställde en fråga, det jag tänker på är hur flickan ska hantera att hon har två pappor? För jag utgår från att biopappan och mamman vill att hon ska kalla honom pappa också? Och vad menar TS med umgängesrätt, jag tolkar det som att han vill ha henne vv som nu? Att hålla kontakten är inte fel men han tycks vilja fortsätta att vara pappa för henne och det känns skumt.
Den som ställt till allt är ju mamman men rimligtvis borde alla inblandade vara angelägna att göra "pappabytet" så smidigt som möjligt för barnet?
Om du lägger bort biologin för ett ögonblick och fokuserar på barnets bästa så kommer du inse två saker.
En knappt 4-åring har hela sitt liv sett TS som sin pappa, och TS har sett barnet som sin dotter.
För barnet är denna nya mannen inte mer eller mindre pappa än vilken styv-förälder som helst.
Hade TS varit barnets bio-pappa hade barnet självklart haft rätt till umgänge. Det du hänger upp dig på är genetiken, inte barnets bästa. Eller menar du på fullaste allvar att om genetiken varit annorlunda men situationen identisk, hade du förespråkat att pappan backar ur barnets liv för att mamman skaffat sig en ny?