Studentpappa skrev 2018-07-22 11:49:41 följande:
Ja skulle det vara något nytt? Jag förstår om man är ensam om allt, men så farligt är det inte. Jag gillar iofs att vara med mina barn.
Jag menar ju såklart inte att kvinnorna gnäller i onödan, jag förstår mest inte problemet varför det ska vara så svårt att få jobbet gjort för männen då antagligen.
Du kanske bor söderut och har vinter i tre månader här skottade vi i minst 5 månader i vintras, sen är ju det inget som jag gnäller över utan bara tycker är ett roligt konstaterande. Jag gör alltid min del i hemmet med barn och allt annat även om sambon aldrig hjälpt till med något av det typiskt manliga, skotta, renovera, bilar, klippa gräs osv.
Häromdagen ringer hon från bilen och säger att den varnar för lågt däcktryck. Däcket var inte platt och den gick som vanligt så jag sa åt henne att åka hem.
Vad tror du hon gör när hon kommer hem?
Jag har ingen aning om vad hon gjorde, lagade middag? Fixade en tvätt? Umgicks med barnen?
I min bekantskapskrets delar man hyfsat lika på renovering, bilunderhåll, trädgårdsskötsel och skottning samt andra säsongsbetonade grejer. Däremot så är det ofta en påtagligt sned fördelning mellan det löpande hushållsarbetet och barnfostran till kvinnans nackdel.