Anonym (Sgi) skrev 2018-07-18 22:43:45 följande:
Det är inte försäkringskassans regler.
Jag har för mig att Sgin är skyddad under barnet först år.. alltså att man kan göra vad tusan man vill då utan att det påverkar SGIn.. man kan tom strunta i att ta ut föräldrapenning om man vill.
Jag vet inte hur det funkar om andra barnet kommer inom
En viss tid och den gamla SGIn gäller men generellt så blir det en ny SGI på ditt nuvarande arbete eftersom det är den som räknas som stadigvarande och det är det jobbet /inkomsten du kommer att ha och som du förlorar vid förändring.. men jag är inte så insatt egentligen.
Jo, det är Försäkringskassans regler. Alexi har tagit texten direkt ifrån FKs hemsida och texten är Försäkringskassans tolkningar av de lagar som finns kring föräldrapenning.
TS, problemet verkar vara, så som jag tolkar den rätt tunga texten, att du avbröt din föräldraledighet innan ditt barn fyllde ett år. Normalt sett gäller det som kallas ?särskild beräkningsgrund?, vilket för dig hade inneburit att din föräldrapenning för nästa barn hade beräknats utifrån den SGI du hade när ditt första barn föddes. Men, eftersom du avbröt föräldraledigheten innan barnets ettårsdag så upphör den särskilda beräkningsgrunden att gälla och din nya föräldrapenning beräknas utifrån de vanliga reglerna för SGI. Detta innebär alltså att du får föräldrapenning enligt den inkomst du har nu och sex månader tillbaka. Så himla tråkigt för dig och jag önskar att reglerna inte vore så hårda och obarmhärtiga :(