• Aumeå

    En till infallsvinkel ang statlig skatt

    Linda5 skrev 2018-09-03 12:27:26 följande:

    Blir så tråkigt när man läser att det är rätt åt höginkomsttagare att betala mer i skatt.
    Ja samma procent men varför statsskatt?
    Ofta ligger det långa studier bakom. 
    När jag pluggade en utbildning som är CSN berättigad MEN utbildningen kostade nästan 80 000/läsår vilket CSN  beviljade merkostnadslån på en del resterande fick jag ta andra lån till.
    Jag har studerat i 5 år med minimal inkomst, försatt mig i skuld för att kunna utbilda mig.
    När jag nu jobbar straffas jag  med statsskatt om jag tjänar lite för mycket.
    Jämnåriga vänner som inte studerat har (industrin) tjänat 25-28 000kr i månaden under dessa 5 år jag studerat och har inga lån. 
    VARFÖR ska det straffa sig att levt på 0 och ingenting för att utbilda sig? 


    Många startar företag vid sidan om anställningen, tar vissa uppdrag via den och på så sätt slippa värnskatten,finns alltid kryphål använd dom! du hade ju pluggat så du borde kunna vägarna.
  • Aumeå
    Linda5 skrev 2018-09-04 11:16:17 följande:
    Blir ju alltid värnskatt om man tjänar de pengarna. Även om du tjänar dom i egna bolaget. Däremot kan man ju göra lite fler avdrag med egenfirma. MEN löneuttagen spelar ingen roll var den kommer ifrån.
    Tänk dig Göran Persson när han avgick som stadsminister vad starta han för att få behålla sin lön, han starta ett företag, kravet var att han inte fick ha ett avlönat jobb för att behålla sin garanti lön, han nolltaxera sitt enskilda bolag och fick behålla sin garantilön , trotts att han hade miljonbelopp i lön från företaget.

    Hur är detta möjligt kan du tänka? varför vart hans inkomst så låg.
    När du lär dig avdragen och möjligheterna så kommer du o förstå.
  • Aumeå
    Linda5 skrev 2018-09-04 11:59:46 följande:
    Nu gällde ju inte detta att behålla statlig garantilön.
    Men i GPs fall var det väl så att han inte tog ut lön utan tog utdelning istället?
    Utdelning kan man ta ut med annan skattesats men det förutsätter att man har en viss lön.
    GP skattade även statligt på sin garantilön ( det som var över 438900 kr).
    Man kan inte ta utdelning i ett enskilt företag som Göran startade, utan avancerad skatte planering, det är därför det skrevs så mycket om det i tidningen, han 0 -taxera.
    Därför ska du som kommer upp i höga skatter starta ett företag vid sidan om, då kan du planera skatten bättre och den blir lägre, men som sagt för att klara det krävs kunskap, få revisorer klarar av det men finns många som kan.
  • Aumeå
    Linda5 skrev 2018-09-04 13:14:47 följande:

    Om han 0-taxerade betyder ju inte att han tog ut någon lön Du skrev att han tog ut lön.
    Ett företag som 0-taxerar behöver ju inte betalt ut någon lön.
    Det kan ju vara så att han har periodiserat och skjutit upp ev vinst. Det går ju att göra utan att man tar ut vinst.
    Då tar man ut det och skattar för det senare ex när garantilönen löpt ut eller när man har en lägre inkomst så man slipper statlig skatt m.m.
    Det jag hänvisade till var att det inte alltid är rättvist med den statliga skatten.


    Jag hade en revisor som ställde en fråga åt mig i samband med deklaration, han fråga hur långt ska jag dra dig? har haft många revisionsbyråer och aldrig fått den frågan.
    Han 0-taxera mig i två år på en deklaration, jag ringde skattehandläggaren och fråga om jag vågade röra alla pengar jag fick tillbaka på skatten, om det skulle granskas eller något, fick ett uppgivet svar, din revisor har gjort så här!

    Bytte revisor i samband med flytt, tog LRF , lämna in min bokföring, han skulle göra nästa deklaration, efter en dag ringer han upp mig, fråga om han får se den tidigare deklaration, yes jag tar med den, revisorn som jobbat i 30 år sitter och tittar, han granskar den, jag fråga vad har tidigare revisor gjort, jag vet inte?, jag vill behålla din deklaration ett tag, går bra.
    två veckor efter träffar jag revisorn igen, ställer samma fråga igen, vad hade tidigare revisor gjort, fick tillsvar dom vet ännu inte, din deklaration är uppe hos chef professorn, fick senare svar, den tidigare revisorn måste ha varit gammal skatte handläggare, han hade använt alla avdrag som gick o upp nå, samt att han hade gått bak i tiden rättat tidigare revisionbyråers fel och glömda avdrag.

    Nu hade inte pressen skrivit om GP deklaration om det inte fanns inkomst eller periodiserat fonder var utnyttjade, utan man kan skatte planera, jag har gjort det samt fler med mig, även Göran hade avancerad skatte planering, (  hittar alla kryphål som finns) nu kan jag få ett resultat, revisorn frågar om det blir bra? ibland säger jag det är för mycket skatt, han ringer igen någon dag senare, nu har jag sänkt skatten med 35000 kr. 

    Utan hitta en bra revisor så kommer du se skillnad, det är inte lätt men dom finns , precis som i alla yrken så finns några proffs på varje företag.
  • Aumeå
    Linda5 skrev 2018-09-04 13:14:47 följande:

    Det jag hänvisade till var att det inte alltid är rättvist med den statliga skatten.


    Finns mycket som inte är rättvist, helt klart.

    Men om du tar en funderare på det här, lämnar du in en deklaration och gör inga avdrag så får du inga avdrag heller på skatten, skatteverket rättar aldrig åt fel håll, även om dom ser att du kunnat göra fler avdrag, så får du aldrig frågan varför du inte gjort dom, utan skatteverkets uppgift är o få in så mycket skatt av dig som möjligt.
Svar på tråden En till infallsvinkel ang statlig skatt