• Kullan90

    För oss som tempar för att bli gravid

    Nu är han omtumlad min sambo <3

    Dock fungerade inte bulle i ugnen så bra. Han gick upp, lagade frukost på spisen bredvid ugnen, gick på toa, gick tillbaka till köket och åt frukost osv. 25 min senare kommer han in till mig för att säga hejdå och jag frågar om han inte såg att vi hade en bulle i ugnen. Fick svaret att: joo, men jag fattar inte. Vi äter aldrig bullar hemma, och varför bara en?

    Jag försökte igen med: vi har en bulle i ugnen hjärtat. Men han förstod inte. Visade grav testet och han frågade om jag var sen. Jag visade alltså det digitala där det tydligt står gravid.

    Jag tror han blev lite chockad <3

    Nu vill han inte berätta för någon förrän 12 veckor gått. Hur tänker ni kring det?

    Bulle i ugnen:



    Clearblue:

  • Kullan90
    Clemmentina skrev 2019-02-14 08:18:17 följande:

    Åh grattis! :) Haha, skrattar lite åt din sambo. Min hade inte heller varit med på noterna.

    Svårt det där med att berätta eller inte. Jag står otroligt nära min mamma så kommer nog ha svårt att inte säga något till henne i alla fall.


    minnie768 skrev 2019-02-14 08:21:45 följande:

    Ååh!! Får gåshud över hela kroppen! Längtar så efter dagen jag kan berätta för min sambo :)

    Va fint, tråkigt att han inte förstod det där med bullen i ugnen, haha. Stort grattis till er! Jag har aldrig fullföljt en graviditet, men har känslan av att jag inte heller vill berätta för någon förrän ca v12. Men innerst inne tror jag att vi kommer berätta för närmaste familjen tidigare. Vi är väldigt tajta med sambons familj, bor nära. Så de skulle nog ändå misstänka något tror jag :)

    Grattis igen .-.-.


    Tack vad fina ni är!! <3

    Haha ja, lite roligt faktiskt. Jag valde mellan bulle och att lägga ett positivt test i en presentkartong, valde tydligen fel ;)

    Min lillasyster vet redan. Berättade för henne redan i förrgår, kunde inte hålla mig :)

    Sen ska jag utomlands med tjejerna om ett par veckor. Skulle tro att jag behöver berätta då, det lär undra om jag inte dricker alkohol.. Men kanske vänta till dess iaf då :)

    Ledsen att du inte fått fullfölja någon graviditet minnie768. MF flera gånger? <3
  • Kullan90
    minnie768 skrev 2019-02-14 08:47:45 följande:

    Haha, man kan inte välja rätt alla gånger ;) Jag hade inte heller kunnat lägga en bulle i ugnen, han hade nog inte fattat det :P

    Har en bild i huvudet hur jag ger han ett par babytossor eller något plagg (jag virkar en del så har gjort lite bäbisplagg för att de är ett lagom stort projekt haha) i ett paket, men kanske inte har sånt tålamod heller. Kanske bara blir att jag ger honom stickan när den dagen kommer, vem vet :P

    Utomlands med tjejerna kanske kan bli svårt, om ni "brukar" dricka alkohol? Det kommer inte vara något problem för mig att avstå från alkohol utan att väcka misstankar en tid då jag lider av kronisk migrän så avstår ofta idag också..

    Du o killen får prata ihop er och kanske bestämma ihop hur ni ska göra? :)

    Nä har inte fått några (kända) missfall, blev gravid för några år sedan, men avbröt den då jag och min dåvarande sambo precis höll på att gå isär och hade det väldigt dåligt. Otroligt tufft beslut men är "glad" idag att jag inte behöver ha kontakt med honom. Sen vi började försöka nu har jag aldrig plussat tyvärr :( <3


    Åh, men det låter ju super!! :D

    Jag brukar dricka, framförallt om vi äter på restaurang dricker jag gärna vin till maten, så de kommer definitivt undra ;)

    Jaha okej, förstår! Jag har också avbrutit en graviditet tidigare, pga olika omständigheter..

    Håller tummarna för dig! Det kommer! <3
  • Kullan90
    minnie768 skrev 2019-02-14 14:58:32 följande:

    Har länge drömt om att göra något speciellt när den dagen väl kommer :)

    Ja då kanske du kommer behöva berätta det för dom. Kanske bra att prata med din kille först så det är "ert" beslut :)

    Då vet du ju hur det käns <3

    Tack!! Någon gång ska det väl ta sig tycker jag ;) <3


    Ja, vi får prata ihop oss.

    Jag tänker lite att man inte behöver berätta för hela världen, men kanske närmsta familj och vänner? Skulle det sluta i MF kommer vi ändå behöva stöd tänker jag..?
  • Kullan90
    oshark skrev 2019-02-14 17:38:39 följande:

    Om den dagen kommer kommer jag definitivt berätta för min mamma, bror och bästa vän direkt. Som du säger så kan man behöva stöd i början tänker jag - även om allt går vägen, risken finns ju tex att man mår riktigt dåligt. Sen får min man bestämma hur han vill göra på sin sida.


    Ja, men precis. Det låter vettigt!

    Och den dagen KOMMER för dig med! <3
  • Kullan90
    SofieElise skrev 2019-02-14 17:42:14 följande:

    Vad kul att allt gick bra och du fick ju 2-3 v på CB, så ditt hcg har ju stigit. Jättebra! Underbaaart!!

    Jag berättade för familjen direkt och för mina bästa vänner. Resten fick vänta längre, till 12 v ungefär.


    Ja, det känns riktigt härligt nu! Att hcg stigit känns också positivt! :)

    Jag ska prata med honom ikväll igen och se vad han känner. Det är ju lika viktigt att det känns bra för honom :)
  • Kullan90
    WanderChild skrev 2019-02-14 22:35:21 följande:

    Stort grattis! Jag berättade för en nära kollega samma dag som jag plussade, hon visste att vi försökte. Närmsta chefen fick veta v11 o släkten kring v13 (julafton). Vi har varit tillsammans i 10år o har haft en del *press* o *förväntningar* från våra familjer sen typ ett halvår in i förhållandet så kände att vi verkligen ville ha det för oss själva ett tag innan de *fick som de ville*. Jag är lite sådär tvärt-om o tycker om att visa för folk att de minsann inte kan komma här o påverka mig med sitt tyckande o vad som passar dem att vi gör... Till svärmors förtret ibland ;). Då jag mått bra hela tiden o inget syntes så väntade vi ända till efter RUL med att berätta på våra jobb, dvs v20. Men alla gör ju så klart det som känns bäst för dem!


    Tack!! Jag har en kollega som vet att vi försöker (vår tanke var att försöka tajma in graviditet samtidigt) som kag nog kommer berätta för om hon frågar. Resten på jobbet, inkl chefen, får vänta några månader tänkte jag. Om jag mår bra såklart :) Sen familj och släkt. Pratade med min kärlek igår och han sa att jag får berätta för vem jag vill, så hälften av syskonen vet nu. De andra får vänta till jag känner mig mer säker. Han kommer nog berätta för en vän redan nu, men övriga får vänta till efter v.12 :)

    Vad härligt att du delar med dig! Och helt rätt att göra som DU (ni) vill och inte som ers familjer vill ;) Är du gravid nu?
  • Kullan90
    WanderChild skrev 2019-02-15 09:46:51 följande:

    Min man berättade också bara för en vän tidigt sen ville han hålla på det för resten. Blev lite en sport att se om det gick att hålla ända till rul, iaf för min del (för mannen var det ju inga problem, haha). Men sen började det blir krångligt med klädsel så då gick vi ut med det. Mannen satte ett låååååångt streck på semesterlistan som sitt avslöjande på jobbet, som i den där V75-reklamen på tv, lite kul :P. Ja, är i vecka 22 nu så det var inte länge sedan. Var mer aktiv i denna tråden för några månader sedan men får fortfarande notiser så är inne och läser lite ibland :).


    Åh, men vilket roligt sätt att berätta!! :D

    När börjar man behöva andra kläder? Jag hadectpnkt vandra i Norrland en vecka i augusti, pallar kroppen med det? :o Har planerat med min närmsta vän, men vill inte berätta än tror jag.. Vecka 22! Grattis! Hur har du mått hittills?
  • Kullan90
    Ninjara skrev 2019-02-15 10:01:39 följande:

    Använde clearblue fertilitetsmonitor för att bli gravid. Fungerade jätte bra för mig.

    Alltid best att avgöra själv (och med partner) när det är best att av slöja. Berättade faktiskt för min chef VÄLDIGT tidigt. Hade inte berättat för övrig familj än. Jag och maken har varit med om 2 missfall därför tyckte vi att detta var bästa lösningen. Tack och lov är man i vecka 24 nu så oron är minskad och familjen talade vi om för någonstans runt vecka 12.


    Åh vad härligt att höra att allt gått vägen denna gång!! Vi pratade lite igår och han säger att jag får berätta för vem jag vill så länge det känns bra för mig <3 Han är underbar min kärlek <3

    Hur har du mått hittills?
  • Kullan90
    oshark skrev 2019-02-15 16:55:49 följande:

    Jag börjar bara tappa orken nu. Det känns så otroligt långt bort. 

    Med februaris intåg har det nu gått sex månader sen jag slutade med p-piller och jag börjar känna att min kropp förråder mig. De första tre cyklerna var väl ok, bortsett från en kort lutealfas, men jag börjar inse att det nog bara var för att p-pillrena hängde kvar. 

    Nu sitter jag här på CD34 utan någon ägglossning och känner bara att jag inte orkar. Vi har inte träffat en enda ägglossning på fem cykler pga långdistans och andra omständigheter och den här lär inte vara något bättre. 

    Gyn lyssnade inte på min rädsla om långa cykler för att jag ändå ägglossar själv, läkaren lyssnar inte på min rädsla om att min sköldkörtel påverkar mina cykler negativt (men även min allmänna hälsa) för att jag ligger inom referensvärdet fast för högt om man vill bli gravid och jag har inte råd att betala flera tusen kronor i timmen för att någon fertilitetsexpert ska kunna hjälpa mig med andra icke-medicinska sätt att fixa till min kropp. Rosenrot och munkpeppar verkar inte funka på vänster äggstock (men eventuellt på höger eftersom förra cykeln var kortare) och baserat på mina andra fertilitetstecken (tapp och flytningar) har jag varit redo för äggdropp två gånger redan den här cykeln. 

    Det är så tärande mentalt att sitta där och se tecknen när man tycker att man borde ha ägglossning kalendermässigt men sen inte få någon temphöjning. Så går det ytterligare en vecka utan temphöjning. Och ytterligare en. Samt att veta att hade vi bara bott ihop hade jag kunnat strunta i det här och köra på varannan dag. Och att längta så att hjärtat gör ont efter en bebis plus att veta att det troligtvis är det som skulle göra att vi bor ihop igen.

    MEN; jag så glad för din skull och tycker att du hade ett helt fantastiskt sätt att berätta för din sambo! Hoppas verkligen att du får njuta av det här nu och att du mår bra hela graviditeten igenom. 


    Åh jag lider med dig! Jag vet hur det känns att inte bli lyssnad på inom vården, dock av andra anledningar än dessa. Har haft domningar, stickninga, nedsatt kraft och känselbortfall i både ben, armar och ansikte under en längre tid, i kombination med annat. Men jag bytte läkare flera gånger till jag hittade en som faktiskt lyssnade på mig! Det finns läkare som lyssnar! Jag hittade åtminstone en! Har du möjlighet att byta gyn? Byta läkare? Försök stå på dig, även om det är extremt jobbigt! Jag fick mycket stöd och push från min sambo när jag höll på att ge upp helt.

    Får du stöd av honom? Finns det en plan att bo ihop eller är det bara om du blir gravid? Åh jag önskar så att det fanns något jag kunde göra för att hjälpa dig <3 Förstår, det är ju galet dyrt med privat vård :/
  • Kullan90
    oshark skrev 2019-02-16 09:24:49 följande:

    Tack. Jag ska boka in ett nytt gynbesök hos en annan (men på samma mottagning) och ha som back-up efter läkarbesöket.

    Ja, planen var ju att han skulle följa efter, men nu har det gått tre år så då börjar det kännas som att det aldrig kommer hända.


    Hoppas verkligen du får bättre hjälp!! Håller tummarna!!

    Åh, men shit vad jobbigt.. Varför kommer han inte? Är det jobb? :(
  • Kullan90
    oshark skrev 2019-02-16 12:33:43 följande:

    Yup. Det är lite catch 22 - han kan inte komma hit om han inte har ett jobb (vi har inte råd på bara min lön) men han kan inte få ett jobb om han inte är här. Var samma för mig när jag bodde där, jag fick en intervju på sex månader. När jag kom hem hade jag två jobberbjudanden inom en vecka. Men eftersom han inte pratar tillräckligt bra svenska kan vi inte räkna med det/riskera det med honom..


    Åh nej vad jobbigt!! Lider med dig! <3
Svar på tråden För oss som tempar för att bli gravid