Patlu89 skrev 2018-09-29 20:23:57 följande:
Tack så mycket! :)
Det värmer så.
Jag blir så glad när folk skriver så positivt till mig.
Det enda jag får göra är att kämpa.. Jag har länge velat ta itu med att få skadestånd, men jag vet inte vart man ska vända sig eller hur man ska göra?
Men jag tror inte att skolan gjort fel här. Du skriver att det gjordes en utredning (tester) och att skolan fick papper på att du hade en utvecklingsstörning. Då gjorde skolan helt rätt, utifrån det underlaget, att erbjuda dig särskola. Att inte erbjuda dig särskola med det underlaget hade varit fel av skolan. Sedan sa särskolan till er att dom misstänkte att du var felplacerad. Här var det upp till din mamma att söka sig till vården för ny utredning och ny diagnos. Skolan har inte ansvar att utreda. Det ligger på föräldern att sätta igång en sådan utredning. Det ligger enbart på skolans ansvar att informera vårdnadshavare om det finns misstanke om felplacering. Det gjorde ju skolan.
Så skolan har följt alla regler och lagar. Dom hade inte kunnat agera annorlunda utan att bryta mot lagen.
Så dom har gjort allt rätt:
Skolan ska erbjuda alla elever med utvecklingsstörning en plats i särskolan. Vårdnadshavare väljer själv om barnet ska skrivas in i särskolan eller inte. Du fick diagnosen utvecklingsstörning, skolan erbjöd särskola och din mamma skrev in dig där.
När felplacering misstänks så ska skolan informera vårdnadshavare om misstanke. Det är då upp till vårdnadshavare att påbörja ny utredning alt skriva ur sitt barn ur särskolan och in i grundskolan.
Om vårdnadshavare inte gör sin del så ska skolan i den mån som är möjligt erbjuda eleven utmaningar ( vilket skolan gjorde).
Så det är den första utredande psykologen som eventuellt gjorde fel. ( skriver eventuellt då du kanske i det läget presterade och uppvisade alla symtom på utbecklingsstörning) och din mamma har brustit insitt ansvar. Men skolan har gjort allt enligt regelverket.