• fjanten

    Biomamman textar/ringer konstant

    Kan de inte komma fram till en bestämd tid där hon kan ringa och prata med barnen om det är p.g.a. saknad till dem under pappaveckan som hon ringer..?

    Sms kan han ju skita i att svara på om det inte är något viktigt, samma sak om hon ringer utöver deras bestämda tid?

  • fjanten
    Olivera skrev 2018-09-26 13:04:32 följande:

    Jag är också bonusmamma och måste säga att jag tycker det låter som att ni låter det påverka er lite r mycket. Att ännu en kväll är förstörd tex som du skriver , tycker jag låter lite överdramatiskt. Kan ni försöka bara bry er lite mindre? Bryr sig din man eller tycker han mest att det är jobbigt för att han känner sig dum för att du blir irriterad / besviken?

    Jag tycker att det är väldigt naturligt , faktiskt, att höras dagligen, flera korta gånger om det behövs , kring saker som rör barnen. Det är ju dom som är föräldrar, tillsammans. Inte du och han (fast ni har en familj såklart, eftersom ni delar ett hem med allt vad det innebär) Men de delar ett föräldraskap, och det vore ju konstigt om man då inte behövde kommunicera, dagligen helt rimligt speciellt ifall barnen är små och inte själva kan redogöra för sitt mående och detaljer från dagen etc. Som förälder vill man veta det, varje dag. Jag tycker inte det är konstigt faktiskt


    Jag håller med om att man såklart vill veta hur ens barn har det om dagarna, men måste man stämma av allt flera gånger om dagen? Kan det inte räcka med en gång - eller fler om det handlar om något jätteviktigt/något som inte kan vänta? Jag tänker att jag exempelvis inte ringer/smsar förskolan flera gånger om dagen för att höra hur det är med dem, utan förskolan berättar ju när jag kommer (och ringer om det rör sig om något mer brådskande). Lite på samma nivå tänker jag att man kanske får ta och lägga kommunikationen med den andre föräldern kanske.

    Nu är ju inte jag frånskild, så jag är ju långt ifrån en expert.
Svar på tråden Biomamman textar/ringer konstant