Inlägg från: Anonym (okej) |Visa alla inlägg
  • Anonym (okej)

    Hemligheten till ett långvarigt förhållande - FLYTTA ALDRIG IHOP! NEVER!!!!!!!

    Anonym (Das Secret) skrev 2018-10-02 14:04:00 följande:

     Det jag kommer skriva är inget nytt, bara en fundering. 

    Jag har märkt att hemligheten till ett långvarigt och bestående förhållande är att aldrig bli sambos, utan att vara skrivna på olika adresser. För när man bor tillsammans så vet ni alla hur det blir, bråk om det ena och det andra. Tjafs om vardagssysslor och alldeles för mycket tid TILLSAMMANS. När vi bor tillsammans så är med med varandra allt för mycket tid, och detta leder till slitningar. Jag har tidigare varit just sambo, vid två olika tillfällen, och det längsta varade inte mer än 3 år. Efter sista gången beslöt jag mig för att strunta i att flytta ihop, vi kom överens om att  vi ska bo på olika adresser och ses på våra egna villkor. Idag har vi varit tillsammans i 11 år, och vårt förhållande är lika levande idag som första året. Vi ses när det passar oss, vi sover över hos varandra när det passar oss, men vi bor inte tillsammans. Den längsta tiden vi har vistats under samma tak är 2 veckor på en charterresa. Jag som man har istället valt att investera mina pengar i en relativt nybyggd bostadsrätt(2 rum), där bor jag SJÄLV. Ingen säger till mig vad jag ska göra eller bör göra när jag kommer hem efter jobbet, och det är hemligheten till att förhållandet ska fungera. 

    Hur ser du på det här med att bo själv VS sambo? Hur påverkar det ditt förhållande? Vad tycker du är bäst?

     


    Okej, jag och min man har bott ihop i 20 år och vårt förhållande är lika levande idag som första året.

    Men jag köper idén som sådan.

    Jag skulle nästan kunna ta det ett steg längre: kvinnor - flytta inte ihop med män! Kvinnor får det oftast sämre med mer hemarbete (för de får ofta ta även mannens del) och högre stressnivå när de flyttar ihop med män. Män får å sin sida mindre hemarbete (för de lassar över det på kvinnan) och lägre stressnivå när de flyttar ihop med kvinnor.

    Kvinnor skulle kunna bo i kvinnokollektiv när barnen är små och kräver fler vuxna händer och kvinnor utan barn eller med äldre barn kan bo kvar eller bo ensamma. Männen kan komma på besök eller ha kvinnan på besök såsom det passar de båda som vill ha sällskap över könen. 

    Varken mannen eller kvinnan lever under några krav på vad de ska göra och får både friheten att leva som de vill och makten över sin egen tillvaro. 
  • Anonym (okej)
    Tecum skrev 2018-10-02 19:50:08 följande:
    Helt riktigt. Bortskämda, självupptagna och allmänt stöddiga personer passar bäst som särbos, de kan och vill inte anpassa sig och kompromissa. Det verkar som att människor blir alltmer egoistiska och sämre på att ta hänsyn till andra så antalet särbos kommer säkert att öka.
    Men alla vi andra kan lugnt fortsätta vara sambo eller gifta, uppleva vardagen ihop, hjälpas åt, somna och vakna tillsammans och lösa problem tillsammans istället för att springa åt varsitt håll när det strular...
    Fast ibland är det mer egoistiskt att bo tillsammans än att bo isär. Tänk bara på alla bonusfamiljer som kapsejsar knappt innan de kommit ut ur hamn? Och alla barn som tvingas ihop och isär i olika konstellationer under sin uppväxt?

    Om man separerar och har hemmaboende barn så kan särbo vara det allra bästa alternativet för att kunna leva kärleksliv utan att kompromissa barnens uppväxt. Barnen har ju sällan någon möjlighet att ta sig ur en ohållbar situation som deras föräldrar placerat dem i. 
  • Anonym (okej)
    Tecum skrev 2018-11-06 16:30:19 följande:
    Det stämmer för en del, helt klart. Men det finns även fördelar för barnen i en familj med två vuxna, som vid skjuts till olika aktiviteter, kan turas om att lämna och hämta, slipper ha olika barnvakter. Och vad jag förstod finns inga barn i den typ av relation som TS beskriver.
    Jag svarade mer utifrån att du var så kategorisk i att särboksap är egoistiskt. Det finns många familjekonstellationer och parkonstellationer som kan fungera utmärkt. Alla behöver inte ha det på precis samma sätt och det kan finnas många orsaker till att man väljer att ha det på det ena eller andra sättet.
  • Anonym (okej)
    Tecum skrev 2018-11-07 21:32:12 följande:
    Du skriver Gud men menar väl Allah? För du låter ungefär som de fundamentalistiska muslimer som vill skydda kvinnor från män, fast du förespråkar kvinnokollektiv istf burka

    Undrar hur många kvinnor som skulle föredra kvinnokollektiv istället för ett parförhållande? Inte ens F! har drivit den frågan.
    Varför skulle det behöva vara en politisk eller religiös fråga? Det räcker att det kan vara ett individuellt val. De kvinnor som vill leva med män får göra det, med allt vad det innebär, och de kvinnor som inte vill leva med män slipper. Hur enkelt som helst. 

    Eller tycker du att alla privatlivets frågor ska politiseras? Tvångsgifte? Tvång att ha minst 2 barn?
  • Anonym (okej)
    Anonym (Ledsen/orkar inte mer) skrev 2018-11-08 07:24:21 följande:

    [quote=79197733][quote-nick]Zoegazz skrev 2018-11-07 21:34:12 följande:[/quote-nick]Köper din vision![/

    Tack :D


    Fast egentligen var det ju min vision, som du kopierade utan att citera ;) Se inlägg #16
  • Anonym (okej)
    Tecum skrev 2018-11-08 17:55:32 följande:
    Men så är det i Sverige idag, ett individuellt val. Det är bra och så vill vi ha det. Men jag tolkade skribenten som att hon förespråkade kvinnokollektiv rent allmänt, som norm. Så det är inte jag som politiserar...

    Men frågan är intressant, nya tider kanske kräver nya familjebildningar och relationskonstruktioner. Men kollektiva lösningar har provats då och då i historien, utan att det fått något genomslag. Därför undrade jag hur många kvinnor som kan tänka sig en sådan lösning, rent hypotetiskt. Inget att bli upprörd över.
    Det var jag som var skribenten. Och tja, du får väl tolka som du vill antar jag. TS förespråkade särboskap och då skruvade jag till det lite extra.

    Jag är för valfrihet så långt det är möjligt och inte skadar andra, men faktum kvarstår: det finns många nackdelar för en kvinna att leva med en man och många fördelar för en man att leva med en kvinna. Kvinnor börjar välja bort att leva med män hellre ön sätta sig i situationen att ta på sig dubbelt jobb för halva friheten.

    Hur många kvinnor som kan tänka sig det har jag ingen aning om, inget behov av att veta det heller. 
Svar på tråden Hemligheten till ett långvarigt förhållande - FLYTTA ALDRIG IHOP! NEVER!!!!!!!