Läxor, kompisar, aktiviteter, osv. Lite frågor!
Hej!
Jag undrar lite hur era barns dagar ser ut?
- Tex hur många läxor har de i veckan? Hur lång tid har de på sig att göra dessa läxor och hur lång tid brukar läxorna ta att göra?
10-åringen har tre läxor, engelska svenska och matte. Han gör dessa på skolans läxhjälp en timme i veckan. Annars bråkar vi mycket om läxor så det är skönt att han fixar det där. 7-åringen har en läsläxa och en matteläxa. Tar max 30 minuter per vecka att göra. Han gör det själv utan hjälp. Har väldigt lätt i skolan.
- Hur ofta tar de hem kompisar/går hem till kompisar? Eller leker de mest utomhus med grannbarnen lite spontant?
De tar hem vänner 1-3 dagar i veckan. Båda vi föräldrar jobbar deltid skift och har lediga vardagar. Om vi jobbar och slutar kl 16 brukar barnen inte ta hem vänner, det blir stressigt tycker jag.
- Får de leka med kompisar på skoldagar, eller endast helger?
Skoldagar om någon av oss vuxna är ledig. 10-åringen tar hem vänner själv ibland men vill oftast inte.
- Har de några fritidsaktiviteter? Hur mycket tid tar dessa isf?
Ingen av barnen vill ha någon aktivitet just nu.
- När måste de kliva upp om mornarna? När ska de sova om kvällarna?
Kliver upp 5.30 ungefär en dag per vecka. Övriga dagar kliver de upp ca 6.45. 7-åringen lägger sig kl 20 och 10-åringen kl 21 ungefär.
- Ålder på barnet/barnen?
7 och 10
Söker svar från föräldrar med barn i låg- och mellanstadiet (1-6).
Det vore iof även intressant att få svar av föräldrar som har barn på högstadiet (7-9).
Tack på förhand!