Anonym (S) skrev 2018-10-11 13:46:56 följande:
Idag är kinden lite mindre svullen så jag avvaktar lite med tandläkaren.
Tack alla ni som tagit er tid att svara.
Du måste ringa folktandvården.
Börja med att bara ta kontakt och förklara att du har tandläkarskräck, de kommer att ta hand om dig och hänvisa dig till människor som kan hjälpa - tandvärk och inflammationer är bland det värsta man kan drabbas av när det blir riktigt illa.
Jag har själv tandläkarskräck och väntade såpass länge att inflammationen gick ned i käkbenet, jag har aldrig varit med om någonting så gräsligt i hela mitt liv.
Du kan få lugnande innan en helt vanlig undersökning om du vill. se bara till att du har någon som kan hjälpa dig hem.
Jag har äntligen efter nästan tio år vågat göra allvar av mina tandläkarbesök och fått helt underbar hjälp! Mitt självförtroende och generella hälsa är så mycket bättre och min tandläkare är fantastiskt pedagogisk.