• No Logo

    2 timmar att somna

    Sharper skrev 2018-10-12 06:04:03 följande:

    Lägger hos sig 21 somnar hon som sagt efter 1,5-2 timmar ändå. Än så länge har vi provat allt vi kan komma på men det hjälper inte. Hon ska ändå springa massor av gånger och varje gång ska hon "bara säga godnatt" när.hon varit på toaletten,vilket är det hon oftast gör när hon springer. Sen säger hon att hon har ont i magen och ska säga godnatt och puss/kram efter det. Gällande magen är de under utredning men hon är frisk vad de kan se/hitta.

    Jag och min man somnar i regel mellan 21-21.30 så det är ganska påfrestande när någon kommer springande med 10-15 minuter efter att man hunnit slappna av och kanske till och med hunnit somna och så öppnas sovrumsdörren..


    Vad säger flickan själv om detta? Vilken tid tycker hon är lämplig att lägga sig?

    Ni kan ju försöka med att hon får vara vaken så länge hon vill på kvällen, men hon får vara inne på sitt rum och läsa/lyssna på ljudbok. Dricka vatten och gå på toa gör man när man borstar tänderna (det kan ni påminna om varje kväll). Man säger godnatt 1 gång, sen är det inget spring och absolut inte störa er efter kl 21. Hon är stor nog att förstå att ni behöver er nattsömn för att orka.

    Troligtvis kommer hon att reglera detta själv så småningom och det kommer då gå fortare för henne att somna om kvällarna då det är tråkigare.

    Klarar hon inte att hålla sig till detta så får hon gå tillbaks till att lägga sig tidigare igen.
  • No Logo
    Sharper skrev 2018-10-14 23:59:49 följande:

    Vi har inte pratat med henne än om dessa alternativ utan vi tar det när barnen kommer på fredag. Nu har vi inte testat ljudbok (hon måste lyssna med hörlurar isåfall om hon är på sitt rum) men läsa vill hon inte på kvällen för hon säger att hon är för trött för det, även om vi lägger sig 19.30.

    Så hon kommer få 2 alternativ att välja mellan sen för vi se vad hon väljer.


    Tänkte på läggtiden - vad säger hon om den? Tycker hon det är okej att lägga sig så tidigt eller tjatar hon om att få vara uppe längre?

    Hoppas ni alla får sova gott snart!
  • No Logo
    Sharper skrev 2018-10-15 08:54:38 följande:

    Hon kan tycka att det är tidigt (alla andra får vara uppe längre) men som sagt så är det stor skillnad om hon lägger sig i tid hos oss (mellan 19.30-20) eller hon hon lägger sig efter det. Då kommer hon knappt.upp men lägger hon sig tidigare är det inga problem. Hade hon lagt dig 20.30 och somnat senast 21 så hade det inte varit några problem men idag springer hon i 1,5-2 timmar oavsett när hon lägger sig. Och eftersom hon vill lägga sig senare kommer hon få det alternativet men då kanske hon får sitta själv i tv-soffan till 20.30 eller sådär då vi lägger oss runt 20. Ibland har hon fått ligga hos oss en stund men det kan hon inte räkna med varje kväll heller bara för att hon får vara uppe längre.


    Då kan det ju användas som en morot; hon får vara uppe längre om hon fixar det hon ska innan läggdags, stannar på rummet och inte stör övriga.
Svar på tråden 2 timmar att somna