• tjocken

    Seperation o barn?

    Hej jag och min sambo som har 2 gemensamma barn ska nu efter 10 år separera och vi kommer ha barnen varannan vecka.

    Jag är nöjd med detta beslut förutom ångesten över barnen. Pappan jobbar dag jobb 07-16 och mina barn kommer då få gå på dagis/fritids mycket längre dagar än va dom är vana vid "vanligtvis innan så va det 3 dagar i veckan 7-15"

    Jag har sån ångest över att dom kommer må dåligt över detta och vill såklart att seperationen ska påverka dom så lite som möjligt!

    Ena ungen på 5 år är också redigt mammig så är så klart orolig för att det blir väldigt långa dagar hos pappa utan sin mamma?

    Måste finnas fler där ute som separerat och haft tankar hur det bli med barnen

    Berätta gärna hur din situation såg ut samt hur det gick!

  • Svar på tråden Seperation o barn?
  • tjocken
    Meriall skrev 2018-10-16 13:44:09 följande:

    Jag tänker att det är viktigt att barnen får tid med pappan men kan inte han dra ner lite på arbetstiden, jobba 80% typ?


    Eftersom han ska ta över vårat hus kommer han tyvärr inte kunna gå ner i tjänst rent ekonomiskt :/
  • tjocken
    Anna60 skrev 2018-10-16 13:39:00 följande:

    Men MÅSTE ni ha varannan vecka? Här handlar det ju om barnens bästa, inte föräldrarnas vilja. Att slita och dra i barnen bara för att "jag vill minsann också träffa dom" känns ju inte alls optimalt. 

    Skulle han inte kunna ha barnen fredag-söndag varannan vecka? Eller fredag-måndag? När de blir större kan de själva gå hem i hyfsad tid från fritids och kanske vara hemma nån timme eller två själva? Men det dröjer ju några år.


    Han är tyvärr inte medgörlig utan det ska enligt hon8m delas lika punkt typ :/
  • tjocken
    Anna60 skrev 2018-10-16 13:46:27 följande:

    Är ni lite smarta så kan man låta barnen ha det som nu, och att pappan bor väldigt nära er. Då kan barnen ha mer eller mindre daglig kontakt ändå med pappa, med övernattning fred-sönd. Det här borde inte vara så svårt att lösa om ni båda har viljan och vill samarbeta. Allt till barnens bästa.


    Det är jag som ska flytta ifrån och har fått lägenhet ca 1 km ifrån. Pappan tycker inte om detta beslut o är darför inte den lättaste o samarbeta med, han vill att jag ska må dåligt och han vet att barnen är det jag bryr mig mest om och också det han kan köra på.
Svar på tråden Seperation o barn?