Simskolan kräven simmössa
Mina barn gick med skolan och lärde sig simma och ALDRIG har jag hört talas om "simmössa". Absolut hade det varit bra för då slapp de åka buss hem på vintern med blött hår...........men liksom KRAV!? Absurt.
Mina barn gick med skolan och lärde sig simma och ALDRIG har jag hört talas om "simmössa". Absolut hade det varit bra för då slapp de åka buss hem på vintern med blött hår...........men liksom KRAV!? Absurt.
Fast det är väl helt naturligt med badmössa? När jag gick på babysim med min dotter var det krav på badmössa och då hade jag inte ens huvudet under eller vid vattenytan. De sa att det var pga hygien att det annars blir hår i poolen, vilket lät helt logiskt i mina öron. Självklart vet jag att äventyrsbad och andra badhus inte har krav på badmössa, men man får rätta sig efter de regler som finns helt enkelt eller välja annan aktivitet/annat badhus om det inte passar.
Jag gick för övrigt själv på simskola som liten, ca 25 år sedan, och det var ett krav att ha det även för oss. Då var det simskola för barn alltså för att lära sig bröstsim och ryggsim etc, så långt ifrån en avancerad nivå.
Hörde mig för nere vid den lokala simklubben (där barnen är aktiva).
De har simmössekrav på sig from tävlingsgrupperna (typ 8-12 år beroende hur duktig du är). Kravet kommer ifrån badhusägarna (kommunen) och själva simklubben har inget att säga till om. Klubben måste helt enkelt följa reglerna som är satta för att de ska få nyttja poolen.
För dem var det inget problem då barnen ändå vill ha mössa när de simtränar. Tydligen hygienkrav då bassängen är väldigt hårt belastad när tävlingsgrupperna simmar, 5-10 pers per bana. De jobbar även hårt med ordentlig dusch mellan uppvärmning och simning.
Är det så i ditt fall också så får du klaga på annan part än simklubben. Kanske kan du få dispens ifrån kommunen som du sen kan visa för klubben?
Många bad drivs också av en annan part, dvs ett driftsbolag. De har ofta egna regler för sig själva och för hyresgäster (läs ex simklubbar).
För att fokus inte ligger på tävlande, kan du inte läsa inläggen av TS iaf?
Skolan är för npf-barn ofta stressande och jag tror att TS har tagit ett bra beslut om vad som passar hennes barn. Att åtminstone vara lite simkunnig är en stor fördel på ett äventyrsbad.