Smulantobe skrev 2019-12-14 19:12:26 följande:
Hej alla, mitt första inlägg här! ! Jag och min man planerar för äggdonation under 2020, är detta tråden där man ska hänga då;)? Eller andra/fler trådar som ni rekommenderar?
Jag är 38, vi har 4 ivf-er bakom oss (jag är low responder, fått ett befruktat ägg/ivf de första tre gångerna och inget den 4:e gånger) och nu planerar vi för äggdonation på Ovumia i Helsingfors.
Någon mer som också ska köra/har kört vid Ovumia?
Ni som gör äggdonation utomlands, står ni också på kö i Sverige?
Någon mer än oss som har varit inne på att använda ägg från syster? Vi har ej fått bekräftat än att hon är "lämplig", men fick positiv respons från Ovumia när vi var där och har bokat in besök för syster för att undersöka möjligheterna.
Så peppande att läsa här på tråden, TACK för det! Verkligen speciellt att gå igenom allt detta, så på något sätt är det skönt att det finns andra i liknande situation som fattar.
Välkommen! Ja, det är nog den mest aktiva tråden om ÄD på familjeliv tror jag:)
Spännande! Vet att några andra här går i Finland men inte hört om någon som använt ägg från närstående.