Inlägg från: 19SandraJ87 |Visa alla inlägg
  • 19SandraJ87

    BIM November18

    Startar en ny november tråd då jag tycker den andra är lite för stor :)

    Är 31 år och sambo sen 4 år och vi är inne på 4 försöket att få ett syskon till vår dotter på 2 år.

    ÄL har precis varit här nån gång mellan måndag-onsdag, och vi har lyckats mysa till det varannan dag sen i torsdags förra veckan så tycker det kan ta sig den här månaden :)

    Så nu går man bara och väntar otåligt ännu en gång och bara hoppas att det inte kommer någon mens!

  • Svar på tråden BIM November18
  • 19SandraJ87
    närkommertrean skrev 2018-10-25 06:33:18 följande:

    Hej. Jag är också 31 år och försöker få till ett syskon. Mina barn är 5 och 2 år. Vi är inne på 8:e försöket efter ett tidigt mf i april. Jag hade äl i fredags och har bim om en vecka, den 1 november alltså. Jag har dock redan bestämt mig för att testa den 31 oktober eftersom jag reser bort på onsdag kväll och är borta till på söndag. Vill veta om jag är gravid då! Då är jag på äl+12 och jag har fått positivt när jag testat på äl+11 alla mina fyra tidigare graviditeter. Självklart hoppas jag att mensen inte kommer men efter åtta försök (de andra gångerna har jag blivit gravid på max tre försök) så börjar jag tappa hoppet. Varför skulle det bli nåt det här försöket när det inte blivit nåt de 7 tidigare försöken liksom?


    Beklagar verkligen ert mf <3 Förstår att det är svårt men försök och tänka positivt, hoppet är inte ute förrän mensen dyker upp <3

    Håller tummarna att du får ett plus den här månaden! Lyckos dig att plussa så tidigt, förra gången så plussade jag jättesvagt på BIM, så får nog snällt försöka vänta till 6/11 då min bim är...
  • 19SandraJ87
    närkommertrean skrev 2018-10-25 15:59:47 följande:

    Tack! Jo jag vet men det blir verkligen svårare för varje månad. Håller tummarna för er också!


    Jag kan tänka mig det <3 Räcker med ett för mig, hoppas jag inte behöver uppleva det igen!
  • 19SandraJ87
    Ellie90 skrev 2018-10-25 19:46:38 följande:

    Hej! Jag hakar på här! Vi försöker få till ett fjärde barn. Jag är 27år och min man 30. våra barn är 6, snart 5 och en 8månaders. Hade ägglossning i måndags.

    Tog ett halvår att få till trean, nu är vi inne på tredje försöket med barn fyra. Hade tidigt missfall för två månader sedan, smörjer nu med progesterall och hoppas på plus som håller sig denna gång! :)


    Då har vi i närheten av varandra :) Håller tummarna att ni får ett plus :)
  • 19SandraJ87
    Mathilda1 skrev 2018-10-25 23:19:53 följande:

    Hoppar också in här, skönt med en lite mindre grupp!

    Jag och min sambo fyller snart 26, respektive 28 år och vi har varit tillsammans i ca 4 år.

    Jag slutade med p-piller för lite mer än 3 veckor, hade ÄL 21/10 (enligt appen Flo..) Blev mys hela den helgen Väntar nu helt enkelt spänt på vad som komma skall. Men som sagt, det var första försöket och vi tar det lite som det kommer då vi båda inte känner någon större stress eller press över det hela. (Även om jag skulle vilja att det tog sig så fort som möjligt!! Hihi)


    Hej! Då får vi hålla tummarna :)

    Väntan på tecken är det jobbigaste tycker jag, man analyserar minsta tecken och tittar noggrant på pappret när man torkar sig *skrattar* Och man blir väldigt duktig och inbilla sig saker :)
  • 19SandraJ87
    närkommertrean skrev 2018-10-25 19:18:46 följande:

    Det hoppas jag med! Det kommer säkert gå bra! <3


    Det kommer lösa sig för er också <3
  • 19SandraJ87
    Ellie90 skrev 2018-10-25 19:46:38 följande:

    Hej! Jag hakar på här! Vi försöker få till ett fjärde barn. Jag är 27år och min man 30. våra barn är 6, snart 5 och en 8månaders. Hade ägglossning i måndags.

    Tog ett halvår att få till trean, nu är vi inne på tredje försöket med barn fyra. Hade tidigt missfall för två månader sedan, smörjer nu med progesterall och hoppas på plus som håller sig denna gång! :)


    Får skylla på trötthet igår, men glömde ju bort det viktigaste! Jag beklagar ditt missfall <3
  • 19SandraJ87
    närkommertrean skrev 2018-10-30 04:48:22 följande:

    Jag har precis fått ett svagt men tydligt plus med predictor early två dagar innan bim! :) Så idag blir det en tur till apoteket för att hämta ut hormoner som förhoppningsvis hjälper till att hålla kvar det lilla livet den här gången.


    Oh grattis <3<3 Vad roligt :) Håller tummarna för att det lilla livet vill stanna kvar :)
  • 19SandraJ87
    Ellie90 skrev 2018-10-31 07:54:17 följande:

    Har haft spottings i flera dagar och test imorse visade neg på ÄL+10. Får nog försöka nästa månad igen! Får se när mensen kommer om jag har BIM två ggr denna månad kanske :)


    Håller tummarna för att det var för tidigt att testa <3

    Här känns det inget, enda är mensvärk som hållt i sig sen ÄL. Nu börjar brösten bli fylligare och lite känsliga bröstvårtor, men brukar ha så innan mensen :( Så får nog försöka nästa månad med :/ Dock inte tagit ett test, men hade varit neg i vilket fall.. förra gången plussade jag supersvagt på BIM..
  • 19SandraJ87
    Solrosen29 skrev 2018-10-31 20:30:15 följande:

    Hoppar gärna in här, tycker den andra också är lite för stor.

    Är på bim -2, testade ikväll och det visade neg. (Hade kissat en timme innan) inga specifika känningar så räknar inte med det. Får testa imorgon bitti igen :)


    Välkommen :) Själv tycker jag det blir lite rörigt i så stora grupper...

    Ditt negativa test var nog pga med "fel" urin innan BIM.. Men även om det är negativt på morgonen är inte hoppet ute förrän mensen kommer <3
Svar på tråden BIM November18